خانه / بین الملل / بازگشت دوباره جلیقه زردها به خیابان‌ها

بازگشت دوباره جلیقه زردها به خیابان‌ها

برای هشتمین شنبه متوالی، یش از هزاران “جلیقه زرد” روز شنبه 15دی/ 5 ژانویه 2019در پاریس دست به تظاهرات زدند. همزمان در سایر شهرهای بزرگ فرانسه نیز تظاهراتی به راه افتاد

برای هشتمین شنبه، جنبش “جلیقه زردها” در پاریس و شهرستان‌های فرانسه دست به تظاهرات زد. در بعدازظهر شنبه ۵ ژانویه، بار دیگر درگیری میان پلیس و “جلیقه زردها” در پاریس و چند شهر دیگر دیده شد.

از صبح روز شنبه 5 ژانویه/ 15 دی، صدها نفر در خیابان “شانزه‌لیزه” پاریس و خیابان‌های اطراف جمع شدند و راه‌پیمایی را آغاز کردند. برخی از افراد پرچم فرانسه را در دست داشتند و برخی دیگر شعار می‌دادند: «ماکرون، استعفا»

در سایر شهرهای بزرگ فرانسه نیز تظاهراتی به راه افتاد. اما از هفتۀ گذشته و به دنبال سخنرانی پایان سال رئیس جمهوری، دولت با سخت‌گیری بیشتری با “جلیقه‌زردها” مواجه شده است.

ولی روز چهارشنبۀ گذشته، انتشار ویدئوی بازداشت یکی از رهبران جلیقه زردها به نام “اریک دروئه” باعث شد که دوباره اعتراضات علیه دولت شدت گیرد. این رهبر تندرو “جلیقه زردها” که یک بار نیز به اتهام حمل سلاح سرد دستگیر شده بود، پس از چند ساعت بازداشت موقت، دوباره آزاد شد. اما ویدئوی بازداشت او جنجال زیادی به پا کرد و در پی آن مخالفان دولت، پلیس را به اعمال خشونت و بازداشت بی‌دلیل متهم کردند.

در نخستین ساعات بعد ازظهر شنبه، درگیری‌های “جلیقه زردها” با نیروهای انتظامی دوباره شروع شد ودر برخی محلات مرکزی پاریس، پرتاب سنگ و بطری به طرف پلیس و در مقابل، شلیک گاز اشک‌آور مشاهد شد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

لاریجانی: اعتراض‌های فرانسه ادامه موج بیداری اسلامی است

در ادامه واکنش‌های مقام‌های جمهوری اسلامی به اعتراض‌های اخیر در فرانسه، رئیس قوه قضائیه این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن