خانه / ایران / چرا رسانه‌های دولتی ایران به ملت تورک توهین می‌کنند؟

چرا رسانه‌های دولتی ایران به ملت تورک توهین می‌کنند؟

چرا رسانه‌های دولتی ایران به ملت تورک توهین می‌کنند؟

علی‌رغم بازی‌های جناحی گروه‌های مختلف فارس‌زبان داخلی که مصادر قدرت را قبضه نموده‌اند و حتی احزاب چندنفره‌ی خارج‌نشین که خود را آلترناتیو نظام کنونی قلمداد می‌کنند، می‌دانیم که قوی‌ترین آلترناتیو موجود برای حکومت ایران همانند هزار و اندی سال پیش، یک حکومت منطبق بر معیارهای مسبوق و معلوم مبتنی بر سنت و تجربیات کشورداری هزاران ساله‌ی ملت تورک است که می‌تواند نظامی عادلانه و مطابق استانداردهای مدرن جهانی در ایران تأسیس کند.

چنین نظامی که می‌رفت با مدرنیزاسیون دولت قاجار و پیشرفت واقعی ایران به منصه‌ی ظهور برسد با مداخله‌ی برخی دول غربی، بویژه انگلیس، و ایجاد قحطی مصنوعی و قتل‌عام بیش از ده میلیون نفر از جمعیت وقت ایران در نطفه خفه گردیده و خیمه‌شب‌بازی پهلوی به زور سرنیزه بر کشور گماشته شد.

شبکه‌های غربی و ایادی قوم‌گرای آنان در کشور، جهت مقابله با نیروی سیاسی ملت تورک در ایران و به صفر رساندن فعلیت احتمال تأسیس حکومتی عادلانه و متناسب با وزن سیاسی ملت‌های مختلف ایران، دو استراتژی مهم در پیش می‌گیرند که از اواخر دوره‌ی قاجار شروع شده، در زمان پهلوی به اوج خود رسید و امروزه نیز توسط تفاله‌های فکری پهلوی که از مصادر مرتبط تمیز نشده و با تغییر چهره در سیستم جدید رخنه کرده‌اند پیگیری می‌شود:

۱. ترویج منطقه‌گرایی و ایل‌گرایی بین تورک‌ها که به منظور جلوگیری از اتحاد بیش از ۴۰ میلیون تورک شهروند ایران، انشقاق در صفوف ملت تورک، تضعیف نیروی سیاسی ملت تورک و تقلیل تأثیر و توان ملت تورک جهت تغییر در سیاست کشور انجام می‌شود.

بر هیچ عاقلی پوشیده نیست که اگر بیش از ۴۰ میلیون تورک در ایران دست به دست هم دهند، قادر خواهند بود سیاست کشور را نیز به دست گیرند. بدین‌جهت سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» در مورد تورک‌ها و با نیت کاهش وزن سیاسی ملت تورک در کشور اجرا می‌گردد.

بر این اساس، قوم غالب، تجزیه‌ی ملت تورک را که رقیب خود می‌شمارد سرلوحه‌ی اقدامات سیاسی خود قرار داده است. در حالی که نه تنها از تقسیم فارس‌زبانان به ایلات، طوایف و تیره‌های مختلف اجتناب می‌ورزد بلکه به آن نیز راضی نبوده و با متحد نمودن آنان، خود را به ملت ارتقاء بخشیده و علناً ملی‌گرایی می‌کند.

۲. تمسخر ملت تورک و توهین به تورک‌ها با هدف تضعیف روحیه‌ی ملی ـ اجتماعی ملت تورک و مشغول نمودن تورک‌ها با اموراتی چون سوسک حمام، فرچه‌ی توالت، کشیدن گوش یک مجسمه و … تا ملت تورک را که صدها سال با تشکیل امپراطوری‌های بزرگ بر سه قاره‌ی جهان حکم رانده، کنترل سیاست و اقتصاد جهانی را در دست داشته و تاریخ جهان را مدیریت نموده است از نقش اصلی خود در سیاست کشور دور کنند.

نکته‌ی عجیب ماجرا آنجاست که بعضی به اصطلاح روشنفکران و فعالان تورک نیز در دام دشمنان هویت و وحدت خود افتاده و روش ارتجاعی راه می‌اندازند و در خیال خود هم فکر می‌کنند در حال خدمت به ملت تورک هستند.

همان‌طور که گاسپیرالی شرایط حاکم بر جامعه‌ی زمان خویش را بیان کرده بود، امروز نیز «در نگاه نخستین وضعیت ملت و جامعه بسی حاد به نظر می‌رسد. اکثر روشنفکران جامعه‌ی تورک از پیشرفت‌هایی که در دنیا در حال وقوع است بی‌خبرند. بیشتر این نخبگان و پیش‌قراولان جامعه از ادبیات ملی خویش نیز بی‌خبر هستند و نمی‌توانند به زبان مادری خویش بنویسند. آنان تنها به فکر راحتی خویش هستند و آنچه را که رسالت اصلی ایشان می‌باشد انجام نمی‌دهند. از این رو جامعه‌ی تورک با توده‌ای ناآگاه مواجه است که نخبگان حاکم بر آن نیز چیزی از پیشرفت دنیای حاضر نمی‌دانند».

اما راه‌حل گاسپیرالی جهت نیل به جامعه‌ی ایده‌آل و تأکید وی بر بحث همکاری اجتماعی نیز هنوز جای تأمل دارد و ملت تورک در صورت «اتحاد در زبان، فکر و عمل» قادر است اعتلاء و ارتقاء یافته، نقش تاریخی خود در کشور را بر عهده بگیرد و رسالت ابدی ملت تورک مبنی بر تشکیل دولت تورک در هر وطن تورکی را عملی گرداند.

این راهبرد در عین حال، یکی از مراحل مهم نجات مردمان مظلوم شرق از استعمار قدرت‌های غربی نیز می‌باشد. دقیقاً به همین دلیل، قدرت‌های غربی که اهمیت این موضوع را خوب درک می‌کنند، سال‌هاست با دو عنصر در شرق مخالفت و مبارزه می‌کنند: تورک و اسلام. یکی از دلایل تمسخر تورک‌ها توسط تفاله‌های پهلوی تقلید کورکورانه و تأسی این مغفولین به غربیان و تشبث به هر حشیشی در مبارزه علیه عنصر تورک است.

اما مغفولینی که عامل تیره‌بختی خود و مردم هستند نیک بدانند که تلألو نگین مشعشع تورک بر تارک ارض و جبین تاریخ ملل قادر است دیده‌ی هر خیره‌ای را نابینا سازد و هنوز از ورای امتداد قرون و اعصار، عطر سُم ستوران عساکر تورک شامه‌ی هر آزادیخواهی را می‌نوازد و طنین چکاچک سیوف آلپ‌های اوغوز پشت هر خصم پلشت تورک‌ستیزی را به لرزه در می‌آورد.

برگوتای ایلتریش

این مطلب را شیر کنید

Check Also

مسلمانان تورک اویغور: چاره‌ای جز استقلال نداریم

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » مسلمانان تورک اویغور می گویند که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن