خانه / اجتماعی / نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به حسن روحانی

نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به حسن روحانی

انجمن حمایت از حقوق کودکان با اشاره به حادثه آتش سوزی مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان و فوت ۴ دانش‌آموز، نامه‌ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور ایران منتشر کرد.

به نقل از خبرگزاری هرانا در بخشی از این نامه آمده بود “آنچه امروز کودکانمان را تهدید می‌کند، بی‌توجهی مسئولین نسبت به حقوق آنان است”. مریم نوکندی، مونا خسرو پرست، صبا عربی و یکتا میرشکار، ۴ دانش‌آموز فوت شده حادثه آتش‌سوزی زاهدان بودند که در پی این حادثه جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا در متن این نامه، آمده است: «جناب آقای حسن روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، ضمن ابراز تاسف و تاثر بسیار از کشته و مجروح شدن تعدادی از  دانش آموزان  در حادثه دردناک آتش سوزی مدرسه‌ای واقع در استان سیستان و بلوچستان، این انجمن مراتب اعتراض جدی خود را  نسبت به عملکرد مجریان قانون و دستگاه‌های اجرایی در پاسداری و صیانت از جسم و جان کودکان این  مرز و بوم اعلام می دارد.

تکرار چنین فجایع دلخراشی در مدارس فرسوده بویژه در مناطقی که از حداقل امکانات اولیه برخوردار هستند، حاکی از آن است که فراهم آوردن استانداردهای لازم جهت حفظ امنیت کودکان جزو برنامه‌های اساسی متولیان امر نیست، به رغم اختصاص بودجه جهت بازسازی و تامین امکانات مدارس و منصرف از میزان تحقق منابع مالی آن، کاملا مشهود است که همت مجریان قانون در صرف و هزینه کرد همان منابع حداقلی در راستای  بازسازی و تامین امکانات مدارس استان های محرومی همچون سیستان و بلوچستان بسیار اندک است و هم اکنون هزاران کلاس درس دیگر به علت عدم امکانات و غیراستاندارد بودن در معرض چنین مخاطراتی قرار دارد.

ریاست محترم قوه مجریه، مستحضر باشید آنچه امروز کودکانمان را تهدید می کند بی توجهی مسئولین نسبت به حقوق آنان است، این در حالی است که دولت حسب اصول متعدد قانون عالی اساسی از جمله اصول سوم ، بیست و نهم،سی ام و یکصد و بیست و یکم نسبت به چنین فجایعی دارای مسئولیت مطلق است. لذا پیش از آنکه سهم هر یک از مدیران میانی را در میزان تقصیر نسبت به وقوع آتش سوزی در مدارس محاسبه کنیم، نقش دولت و مدیران عالی را در توجه به ایمن سازی مدارس حسب بودجه سالانه بایست به چالش کشید”

لاز به یادآوری است که، دو روز پیش در پی آتش سوزی در پیش دبستانی در استان سیستان و بلوچستان 4 کودک به نامهای مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی دچار سوختگی شده و جان خود را از دست دادند و این نخستین بار نیست که استفاده از وسایل گرمایشی در داخل مدارس ایران موجب آتش سوزی و جان باختن دانش آموزان می‌شود. در آذرماه سال ۱۳۹۱ یک دبستان دخترانه در روستای شین‌آباد در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی ایران آتش گرفت. بیش از ۲۹ دختر دانش آموز در این سانحه دچار سوختگی شدند و دو نفر از آنها بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست دادند

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن