خانه / ایران / نابودی تنوع زیستی نخستین پیامد خشکی دریاچه اورمیه

نابودی تنوع زیستی نخستین پیامد خشکی دریاچه اورمیه

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخستین پیامد خشکی دریاچه اورمیه نابودی تنوع زیستی آن منطقه است.

خشک شدن دریاچه اورمیه پیامدهای جبران ناپذیری به همراه داردمسعود باقرزاده کریمی معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، درباره پیامدهای احتمالی خشکی دریاچه اورمیه اظهار کرد: نخستین پیامد خشکی دریاچه اورمیه نابودی تنوع زیستی آن منطقه است، چراکه گونه‌های منحصر به فردی از جانداران مختلف مانند آرتیمیا در دریاچه اورمیه زیست می‌کنند که تنها در ایران وجود دارند.

وی با بیان اینکه با خشک شدن دریاچه اورمیه مسیر پرندگان مهاجر نیز تغییر خواهد کرد، افزود: با خشک شدن دریاچه زنجیره غذایی تغییر می‌کند و حیات زیستمندان به خطر می‌افتد.

باقرزاده کریمی با اشاره به اینکه خشکی دریاچه اورمیه بر هویت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مردم منطقه نیز اثرگذار است، تصریح کرد: آب یک منبع حیاتی در کره زمین است و ظرفیت گرمایی بالایی دارد، درنتیجه هر جایی تهویه آبی باشد، اقلیم متعادل می‌شود.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال‌های پیش‌رو شاهد تغییرات اقلیمی در منطقه خواهیم بودیم، چراکه شهر اورمیه به دلیل وجود دریاچه اورمیه دارای اقلیم چهار فصل است و اگر این دریاچه خشک شود، پهنه خشکی آب بدون سطح ضریب متفاوت خواهد بود، بنابراین ما شاهد سرما و گرمای شدیدی خواهیم بود .

وی در ادامه بیان کرد: وقوع طوفان‌ها و جریان‌های باد در منطقه می‌تواند عامل بروز گردوغبار و پخش ذرات نمک در منطقه شود، چراکه نمک اثر خورندگی بر اجسام دارد و بر سلامتی مردم و بروز بیماری‌های چشمی، گوارشی و پوستی اثرگذار است. به همین دلیل با خشک شدن دریاچه اورمیه مشکلات بسیاری در منطقه به وجود می‌آید.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: موضوع خشکی دریاچه اورمیه موضوعی نیست که کسی از آن بی‌خبر باشد. تالاب‌های بسیاری در کشور وجود دارند که با مشکل خشکسالی مواجه هستند، اما دریاچه اورمیه به عنوان نمونه بارز تالاب‌ها و دریاچه‌ها در اولویت برنامه‌ریزی دولت برای احیا قرار گرفت.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

حذف نقشه دریاچه اورمیه از کتاب‌های درسی

نماینده مردم اورمیه در مجلس گفت: وزیر آموزش‌وپرورش باید در ارتباط با حذف نقشه دریاچه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *