خانه / عناوین اخبار / ترکیه از وضعیت پایانه مرزی رازی خوی ناراضی است

ترکیه از وضعیت پایانه مرزی رازی خوی ناراضی است

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه مرز رازی خوی یکی از مرزهای حساس در امر واردات و صادرات است، گفت: متاسفانه پایانه مرزی خوی با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده و عملا فعالان اقتصادی با مشکل زیادی روبرو هستند.

حسن انتظار امشب در نشست دولت با بخش خصوصی آذربایجان‌غربی با اشاره به مشکلات موجود در مرز رازی خوی اظهار کرد: یکی از مهمترین مشکلات موجود عدم وجود سیستم STM و زیرساخت‌های لازم در امر واردات و صادرات است.

وی افزود: مسوولان اقتصادی ترکیه به طور مکتوب اعلام کرده‌اند که کامیون‌های ترک بیش از یک هفته در مرز رازی معطل می‌شوند و چون زیرساخت‌های لازم برای تخلیه و بارگیری وجود ندارد باعث آسیب به محموله‌های آنها شده و تجار ترک نیز به شدت از این موضوع ناراضی هستند.

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه حدود ۱۳ هکتار زمین برای توسعه پایانه مرزی رازی لازم است، اذعان کرد: در تملک این زمین هم مشکلاتی به وجود آمده و باعث شده در روند مراحل توسعه این پایانه اختلال ایجاد شود.

انتظار عدم وجود بازارچه رسمی را نیز از دیگر مشکلاتی عنوان کرد که مسوولان ترک نسبت به وجود آن حساس هستند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر بازارچه مرزی در رازی به صورت موقت و بدون زیرساخت‌های لازم مخصوصا در امر انبار فعالیت می‌کند و از سوی دیگر نیز سند آن مشخص نیست و در دست وزارت صنعت، معدن و بازرگانی و یا گمرکات است و همین موضوع هم باعث شده تا برای ایجاد بازارچه رسمی و توسعه آن مشکلاتی وجود داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان‌غربی افزود: طرف ترکیه به شدت بر فعالیت گسترده‌تر بازارچه مرزی تاکید دارد و امیدواریم بازارچه فعلی فعال‌تر شده و به زودی نیز وضعیت سند آن مشخص شود تا مسوولان حمل و نقل و پایانه‌های استان بازارچه رسمی و خوبی در منطقه ایجاد کنند.

انتظار در بخش دیگری از سخنان خود نیز به وضعیت جاده مواصلاتی خوی – قطور اشاره و تصریح کرد: جاده فعلی به هیچ‌وجه جوابگوی تردد مرزی نبوده و در امر ترانزیت نیز مشکلات خاصی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در سفر ریاست جمهوری به استان نیز پروژه بهسازی و تعریض این جاده کلنگ‌زنی شد، خاطر نشان کرد: فاز نخست این پروژه ۲۹ کیلومتر از ۶۰ کیلومتر جاده فعلی است و امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات کل پروژه به زودی اجرا شود تا مشکلات تردد در این مسیر حل شود.

در این جلسه وضعیت ثبت سفارش کالا و مواد اولیه وارداتی در گمرکات و کمبود ارز تخصیصی به واردات مطرح و بررسی شد.

با دستور استاندار آذربایجان‌غربی مقرر شد با مدیران کل و روسای سازمان‌هایی که در جلسات اقتصادی و برنامه‌ریزی استانداری بدون دلیل موجه شرکت نکنند و یا نماینده آنها در جلسات حضور پیدا کنند، برخورد قانونی صورت گیرد.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *