خانه / بین الملل / ثبت جهانی «دده قورقود» از طرف یونسکو

ثبت جهانی «دده قورقود» از طرف یونسکو

یونسکو «داستان‌ها، موسیقی و فرهنگ دده قورقود» را بعنوان میراث فرهنگی به نام کشورهای جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکیه ثبت جهانی کرد.

چهارشنبه (7 آذر 1397) در سیزدهمین اجلاس سالانه کمیته میراث فرهنگی ناملموس یونسکو «داستان‌ها، موسیقی و فرهنگ دده قورقود» بعنوان میراث فرهنگی مشترک سه کشور تُرک ثبت شد.

طبق اعلام یونسکو؛ جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکیه پرونده دده قورقود را بصورت مشترک برای بررسی ارائه داده‌اند.

«حماسه دده قورقود» معرف فرهنگ و شعور بالای جهان‌بینی تُرکان در جغرافیای تاریخی آذربایجان است. این اثر در سال 1998 به‌عنوان میراث ملی تُرکان آذربایجان در سازمان یونسکو ثبت گردید و در سال 2000 میلادی نیز هزار و سیصدمین سالگرد نوشته شدن حماسه آذربایجانی دده قورقود، از طرف یونسکو جشن گرفته شد.

محتوای اصلی گنجینه دده قورقود درخصوص ارزش‌های انسانی، نقش زنان در جامعه، اصول مهمان نوازی، روابط اجتماعی، سلامتی معنوی، احترام به طبیعت، وحدت و عدالت در بین ملل تُرک است.

این اثر بر پایه 12 افسانه و قهرمان به همراه 13 آهنگ موسیقی با الهام گرفتن از صدای گرگ استوار است. دده قورقود بعنوان شخصیت افسانه‌ای و شخص عاقل در هر 12 افسانه حضور دارد.

در میان ذخایر ادبی و حماسی آذربایجانی در عصرهای مختلف «دده قورقود» جایگاه ویژه‌ای دارد. این حماسه که منعکس کننده قهرمانی‌های تُرکان در ادوار تاریخ است، نقش ویژه‌ای در معرفی دارایی‌های ملی آذربایجان دارد.

حماسه تاریخی دده قورقود هم‌اکنون یکی از ارزشمندترین میراث ادبی تُرکان جهان به شمار می‌رود این حماسه به زبان‌های مختلف جهان از جمله انگلیسی، آلمانی ،روسی و ایتالیایی ترجمه شده است.

میراث جهانی یونسکو، عهدنامه‌ای جهانی است که با ثبت آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی دارای اهمیت بین‌المللی، به حفظ آن‌ها کمک می‌کند. کشورهای عضو نیز در قبال حفظ این آثار مسئولیت دارند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

انجام کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی در قلعه ماکو

بنا به گزارشات منتشر شده، کار مرمت و رسیدگی به قلعه تاریخی ماکو از چندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *