خانه / بین الملل / دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد

دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد

دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران؛ شامل بخش‌های انرژی، مالی و دریایی این کشور امروز رسما آغاز شد

دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران؛ شامل بخش های انرژی، مالی و دریایی این کشور که در چارچوب توافق هسته ای در سال 2015 لغو شده بود مجددا آغاز شد.

اجرای بسته دوم و نهایی تحریم‌ ایران که در پی خروج یکجانبه آمریکا از برجام بازگردانده شده بود از ساعت 00.01 دقیقه به وقت واشینگتن (08.01 دقیقه استانبول) رسما شروع شد.

این تحریمها فعالیت بین‌المللی شرکت ملی نفت ایران و کمپانی‌های تابع آن را محدود خواهد کرد. آمریکا قصد دارد اقتصاد ایران را که عمدتا متکی بر صادرات نفت است تضعیف کند.

آمریکا در دوره جدید مبادله با بانک مرکزی ایران و دیگر نهادهای مالی ایرانی از طریق مؤسسات مالی خارجی را نیز هدف تحریم قرار داده است.

همچنین سوئیفت، به‌عنوان تسهیل‌کننده بین‌المللی مبادلات بانکی مشمول تحریم های آمریکاست. اگر سایر نهادهای اقتصادی نیز با مؤسسات مالی ایرانی که تحریم هستند کار کنند تحریم خواهند شد.

در چارچوب این بسته دوم بخش‌های کشتیرانی، بندر و حمل و نقل دریایی ایران نیز تحریم خواهند شد. چند شرکت و خطوط دریایی ایران نیز در لیست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته اند.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد که 8 کشور موقتا از تحریم‌های نفتی معاف خواهند بود. اسامی آنها امروز توسط مایک پمپئو وزیر امور خارجه و استیون منوچینوزیر خزانه داری آمریکا رسما اعلام خواهد شد.

فاتح دؤنمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه پیش از این درباره معافیت آنکارا از تحریم‌ نفتی واشنگتن علیه ایران گفته است:

«اطلاعات ما نشان می‌دهد که ترکیه نیز در میان کشورهای معاف از تحریم نفتی ایالات متحده آمریکا علیه ایران قرار دارد، اما هنوز جزییات آن به دست ما نرسیده است.»

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تحریم‌های آمریکا دو کشتی ایرانی را در برزیل زمین‌گیر کرد

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه گزارش داد که دو کشتی باری ایران چند هفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن