خانه / ربات / ربوده شدن مجتبی سلیمانی فعال ملی و مدنی، توسط اطلاعات سپاه

ربوده شدن مجتبی سلیمانی فعال ملی و مدنی، توسط اطلاعات سپاه

مجتبی سلیمانی فعال ملی و مدنی متولد ۱۳۶۷ شهرستان خوی، از حدود ۱۰ روز پیش از محل کار خود در شهرستان آوج استان قزوین توسط اطلاعات سپاه ربوده شده است.

مجتبی سلیمانی فعال ملی تورک شاغل در شهرستان آوج استان قزوین از حدود ۱۰ روز پیش توسط اطلاعات سپاه این شهرستان ربوده شده و در مراجعه ای که خانواده سلیمانی برای پیگیری وضعیت فزرند خود به نهادهای مربوطه داشته اند ،تا به امروز نتیجه ای نگرفته و هیچ ارگانی پاسخگوی خانواده نگران این فعال ربوده شده نیست .

نهادهای امنیتی به نزدیکان مجتبی سلیمانی و خانواده وی هشدار داده اند که حق رسانه ای کردن موضوع دستگیری این فعال ملی آذربایجانی را ندارند.

گفته میشود که مجتبی سلیمانی در راستای شعل خود به روستای اردلان به یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان تورک نشین آوج مراجعه می کند و در گفتگو با اهالی روستا متوجه مشکل آموزشی در بین دانش آموزان روستا میشود.

این فعال ملی آذربایجانی در ادامه موضوع را از والدین دانش آموزان جویا میشود و والدین عنوان میکنند که امسال برای اولین بار برای روستا معلم فارس زبان تعیین شده است که این امر سبب عدم درک متقابل دانش آموز و معلم گردیده است.

والدین عنوان نموده اند ؛ بچه های ما به جهت تورک بودن و عدم آشنایی به فارسی نمی توانند با معلم خود تعامل برقرار کنند و والدین عنوان کرده اند که بارها به اداره آموزش و پروش برای تغییر معلم مراجعه کرده اند ولی پاسخ روشنی نگرفته اند .

مجتبی برای رسانه ای کردن این موضوع تلاش میکند و اقدام به تهیه فیلم چند ثانیه از دانش آموزان تورک می نماید و با انتشار این موضوع درخواست رسیدگی مسئولان را میطلبد که با تهدید ها و ارعاب های نیروهای امنیتی ازجمله سازمان اطلاعات سپاه آوج روبرو میشود.

خاطر نشان می سازیم که ؛ روستای اردلان در دهستان تغییر نام داده شده “حصار ولیعصر” قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۱۸۹ نفر (۵۲۴خانوار) بوده‌است ولی به لحاظ دارا بودن رشد جمعیت فوق العاده خود توانسته به ۳۰۰۰ نفر در سال ۱۳۹۵ برسد .گرچه بدلیل رفتار مغرضانه مرکز آمار در سرشماری اخیر جمعیت این روستا طبق براوردی تخمینی ۲۳۷۵ ذکر شده است که به زبان تورکی آذربایجانی تکلم می کنند.

زبان مادری هر ملتی دستاوردی بنیادی و بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آن ملت است که به رفتارهای فردی، اجتماعی و ملی این گونه جوامع شکل و فرم می بخشد و بسان ابزاری بی بدیل در انتقال میراث بشری عمل می کند.

زبان مادری هر ملتی فارغ از چارچوبهای سیاسی حاکم و صرف نظر از در اقلیت و یا در اکثریت بودن، نماد موجودیت و نشان فرهنگ، تاریخ، همبستگی، پیوستگی و هویت آن ملت است، از این رو حق بهره گیری ملتها از زبان مادری و حق حفظ و پاسداشت آن از حقوق بنیادین و انتقال ناپذیر بشر و جوامع انسانی است و همان گونه که اسناد بین المللی حقوق بشر بر محترم شمردن این حقوق تاکید دارند، باید حق برخورداری از آموزش و زبان مادری برای همه ملت های ساکن در جغرافیای ایران به صورت ریشه ای و بنیادی تضمین و تامین گردیده و به تبعیض و آپارتاید زبانی و نقض حقوق فرهنگی پایان داده شود و ممنوعیتها و موانع موجود برچیده شده تا ملت های تورک ،عرب ،بلوچ و …بتوانند زبان خود را به فرزندانشان بیاموزند و با زبان مادری خویش آزادانه تعلیم و آموزش ببینند و از این طریق زبان و فرهنگ و هویت ملی خود را حفظ و تقویت نمایند.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن