خانه / ایران / سرود “آزربایجان قیزلاری” در استادیوم سهند بر علیه ممنوعیت ورود زنان به استادیوم

سرود “آزربایجان قیزلاری” در استادیوم سهند بر علیه ممنوعیت ورود زنان به استادیوم

آزربایجان قیزلاری / گویلرین اولدوزلاری 

استادیوم یول لاری/ گوزله ییر اونلاری

به گزارش بایداق _ ورود زنان به ورزشگاها در ایران ممنوع است . در دیدار بین تراکتور سازی و سپید رود رشت در تبریز که  هزاران نفر از پسران و مردان از شانس حضور در ورزشگاه سهند تبریز برخوردار شدند و به تشویق تیم پرداختند . بار دیگر  هزاران  تن از دختران و زنان تورک که مشتاق حضور در استادیوم سهند تبریز هستند به اجبار پشت درهای بسته ماندند.

اعمال نابرابری جنسیتی در ورزشگاههای ایران از سوی حکومت تندروی فارس و شیعه تهران به حدی است که حتی دختربچه ها که همراه با پدران خود آمده بودند و به دلیل عدم اجازه وورد اشک می ریختند قادر به حضور در ورزشگاه سهند نشدند.

پیشتر اما در تبریز اوضاع متفاوت بوده و هست برای اولین بار و با ورود تیم تراکتورسازی به  لیگ برتر این هواداران فهیم تراکتور سازی بودند که در سالهای ابتدایی با پلاکارت های ” قیزلار دا گلسین ” این تبعیض را محکوم کردند . و در همان سالهای ابتدایی دختران تبریزی با در دست داشتن پرچم تیم تراکتور از کوههای اطراف ورزشگاه برای حمایت از تیم استفاده کردند و به این تبیعض مغترض شدند. خانمی با نام س . م (به دلایل امنیتی نام کامل وی منتشر نشد ) تصویرش در سطح وسیعی گسترش و جاودانه شد . در بازی تراکتور و سایپا نیز یک تصویر از یک مادر و یک دختر بچه که بیرون از ورشگاه نشسته اند در چنین وضعی منتشر شد تا بار دیگر تبریز اولین شهر متفاوت به این تبعیض ها باشد و دوربین حساس و ریز بین تبریزی ها این تصویر را ثبت و باز در سطح وسیعی انتشار یافت .

در بازی امروز تراکتور سازی اما هواداران تراکتور سازی برای اعتراض به این تبعیض جنسیتی سرودی را آماده کرده اند و در ورزشگاه یکصدا خواندند . همچنین علاوه بر این سرود زیبا پلاکارت ها و شعارهی فراوانی در حمایت از حضور زنان و دخترا در ورزشگاه سر داده شد : 

سهند میدانیندا /تورک قیزلارین یئری بوش

این شعار در دقیقه 25 بازی تراکتور  بمناسبت اینکه اولین بار حق رای دادن زنان در ایران در آزربایجان سال 1325 صادر شد انتخاب شده است و هوادران تبریزی گویا باز برای اولین بار قصد گرفتن مجوز زنان در استادیوم را باید بازی کنند :

سرود دختران آزربایجان :

این مطلب را شیر کنید

Check Also

طرفداران «تراختور»، دقیقه‌ی بیست و پنج و مسیح علی‌نژاد -مهدی عراقلوئی

تاریخ به شیوه‌های عمل یک جامعه تأثیر می‌گذارد. شیوه‌های عمل ما در زمینه‌ی ارزشها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن