خانه / عناوین اخبار / تخت درگاه قلی بیگ کرمان یادگاری از حاکمان تورک کرمان

تخت درگاه قلی بیگ کرمان یادگاری از حاکمان تورک کرمان

تخت درگاه قلی بیگ کرمان در جنوب شرقی شهر کرمان در دامنه‌های کوه قیز قالاسی در جوار باغ بیرام بیگ (بایرام بیگ) بنا شده است و اثباتگر تاریخ تورک استان کرمان می‌باشد. تمام اسامی آن منطقه نیز تورکی هستند که بر وجود هویت تورکی استان کرمان تأکید می‌دارد.

مرحوم قلی بیگ، از نوادگان بیرام بیگ (بایرام بیگ) شخصی بسیار با نفوذ و محترم در استان کرمان بود. بایرام بیگ حاکم استان کرمان در زمان صفویه بود. قلی بیگ در دامنه کوه قیز قالاسی، قلعه‌ای بمنظور حراست از شهر کرمان در مقابل حملات اقوام بربر ساخت و در پایین کوه نیز یک دریاچه کوچک مصنوعی ایجاد کرد. متأسفانه امروزه این دریاچه خشکیده است.

تخت درگاه قلی بیگ در نزدیکی گنبد جبلیه (جبلی) واقع است که خود گنبد جبلیه نیز در دوره سلسله تورک سلجوقی بنا شده است و درک این واقعیت را آسانتر می‌سازد که تمام مراکز فرهنگی و تمدن استان‌های کرمان و یزد توسط معماران و صنعتگران تورک ساخته شده‌اند و در نیمه جنوبی ایران حتی یک بنا که توسط قوم فارس ساخته شده باشد، وجود ندارد.
بعد از وفات مرحوم قلی بیگ، وی را در همان قلعه دفن می‌کنند.

لازم به توضیح است که منطقه بین قلعه قلی بیگ و گنبد جبلیه (جبلی) که در گذشته سرزمین تورک بود امروزه توسط قوم فارس مصادره شده است و در راستای آبادسازی آن منطقه، بیش از نیم میلیون نهال درخت کاشته‌اند و برای آبیاری آن درختان از استان‌های نیمه شمالی ایران کانل آب کشیده‌اند! این در حالی است که خود نیمه شمالی ایران با مشکلات کم آبی مواجه است.

عمارت‌هایی مانند تخت درگاه قلی بیگ کرمان، گنبد جبلیه کرمان، قلعه هما خورشید شاه ریگان، دانشگاه تورکان خاتون کرمان، مجموعه گنجعلی خان کرمان، عمارت بیگلربیگی، کوشک ماهان کرمان، عمارت باغ هرندی کرمان و غیره که همه توسط تورکان ساخته شده‌اند و حکایت از بافت قدیمی تورکی منطقه دارند، امروزه دست قوم فارس افتاده است و بی‌رحمانه اسامی تورکی را عوض می‌کنند و یا عمدا آن یادگارهای درخشان تورکان را تخریب می‌سازند!

وظیفه ایل تورک بیچاقچی است که در معرفی هویت تورکی قدیمی استان‌های کرمان و یزد، تلاش کند و مجموعه‌های تورکی به یادگار مانده از گذشته را به جهانیان معرفی نماید و در این راستا تمام تورکان دیگر نیز شایسته است به یاری ایل تورک بیچاقچی بشتابند.

قیلیچ خان اسفندیار بیچاقچی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *