خانه / عناوین اخبار / لزوم بیداری میللت‌چی در خط لُجمن جنگ نرم

لزوم بیداری میللت‌چی در خط لُجمن جنگ نرم

«میللت‌چی‌ها» طیف وسیعی از شهروندان تورک در ایران، بخصوص آذربایجان، هستند که جهت احقاق و اعادۀ حقوق خدادادی و حقۀ خود نظیر آموزش به زبان مادری (تورکی)، آزادی بکارگیری زبان مادری (تورکی) در ادارات، اماکن عمومی و …، رسمیت زبان تورکی در کشور، حق تصمیم‌گیری در مورد مقدرات و سرنوشت خود و … تلاش می‌کنند و یکی از پاک‌ترین و مستقل‌ترین گروه اتنیکی تحتِ ستمِ در حالِ مبارزه در کشور، منطقه و جهان می‌باشند که فعالیت‌شان مدنی و مسالمت‌آمیز بوده و به هیچ گروه و دولت داخلی یا خارجی وابسته نیست.

نهضت میللت‌چی‌ها که «میللی حرکت» نامیده می‌شود، پس از سال‌ها فراز و نشیب، امروزه جایگاه و پایگاه نسبتاً خوبی بین مردم دارد و این نشان قدرت‌گیری «میللی حرکت» است که گرچه از طرفی باعث خوشحالی میللت‌چی‌هاست، اما از طرفی دیگر نیز موجب نگرانی‌هایی می‌باشد.

مادام که حرکت ضعیف و در قنداق بود کسی با آن کاری نداشت، اما اینک که پا گرفته و به راه افتاده است، به عینه، هدف برخی گروه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته که هر یک جهت تأثیرگذاری بر حرکت و بهره‌برداری به نفع حزب، جناح ویا دولت خود در تلاش هستند تا با نفوذ به حرکت و به کنترل در آوردن آن، اهداف گروه خود را تأمین کنند. و طبیعی است که در این راستا اهداف آنها با «قیزیل آلما»ی میللت‌چی‌ها لزوماً هم‌خوان نیست.

جناح‌های سیاسی داخلی با توجه به آشکار شدن وزن سیاسی میللت‌چی‌ها در جامعه و تظاهر قدرت «حرکت» در نتایج برخی انتخابات‌های سابق، مخصوصاً در شهرهایی چون تبریز، اورمیه و قم، سعی در جلب نظر میللت‌چی‌ها دارند و برای نیل به اهداف خود گاهی بازی‌های خاصی نیز راه می‌اندازند. تلاش‌های سرویس‌های امنیتی کشورهای مختلف نیز جهت رخنه در حرکت و احیاناً کنترل و هدایت آن به وضوح قابل مشاهده است.

قدرت‌های فوق سعی می‌کنند با استفادۀ دقيق و طراحی شده از تبليغات و ديگر اعمالی كه منظور اصلی آن تأثيرگذاری بر عقايد، احساسات، تمايلات و رفتار میللت‌چی‌ها و «تورک‌های فعلاً بی‌طرف» می‌باشد به نحوی پشتیبانی برای برآوردن مقاصد و اهداف خود تأمین کنند.

هرچند همۀ این تلاش‌ها، چه از طرف گروه‌های سیاسی و چه از طرف سرویس‌های امنیتی مختلف، قابل درک و عادی می‌باشد، اما همین فشارها، و کشمکش‌های نیابتی ناشی از آن در داخل حرکت، موجب بروز پراکندگی تاکتیکی و حتی استراتژیک و گاهی بعضی لکنت‌های پراکندۀ فردی در حرکت می‌شود که لزوم هوشیاری میللت‌چی‌ها جهت حفظ سلامت سیاسی حرکت و گم نکردن راه «قیزیل آلما» را می‌رساند.

آنها در تدوين جريانات خبری و تبلیغاتی خود اهدافی مانند از بين بردن اميد نزد میللت‌چی‌ها به کسب «قیزیل آلما»، ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به رهبران حرکت، شكاف بين میللت‌چی‌ها و … را دنبال کرده و در واقع عليه عقل میللت‌چی‌ها می‌جنگند و قصد در بند كشيدن بدن او را ندارند و در این راستا مهم‌ترین ابزارهای‌شان تلويزيون‌ها، راديوها، خبرگزاری‌ها، مطبوعات و سايت‌های خبری هستند.

بیگانگان نبرد خود را بر تبليغات استوار كرده‌اند و هدف آنها تأثيرگذاری بر عقايد میللت‌چی‌ها می‌باشد و در این راه از همۀ تاکتيک‌هایی كه در توان دارند بهره می‌برند.

اين عوامل سعی می‌كنند افكار عمومی میللت‌چی‌ها را به تسخير كشانده و از شيوه‌هايی مانند سانسور، تحريف، ساختن دشمن فرضی، پاره‌حقيقت‌گویی، محک زدن، ادعا به جای واقعيت، اغراق، تفرقه، ترور شخصيت، شايعه، فوريت بخشيدن ساختگی به خبر، استفاده از عاطفۀ گيرندگان پيام و … حداكثر استفاده را بنمايند.

آنها پيش از هر چيز، میللت‌چی‌ها را به خوبی مورد شناسایی قرار داده و از طريق روش‌های روان‌شناسی اجتماعی، ميزان تأثيری را كه هر یک از تاکتيک‌های فوق می‌تواند ايفا كند پيدا می‌نمايند.

این تاکتيک‌ها بسيارند و متناسب با شرايط روز، در حال گسترش و رشد روزافزون هستند.

به عنوان مثال، «تاکتیک محک زدن» روشی است که در آن، برای ارزیابی اوضاع و طرز تفكر میللت‌چی‌ها دربارۀ يک موضوع خاص ـ نظیر رهبری حرکت كه نسبت به آن حساسيت وجود دارد ـ خبری منتشر می‌شود كه عكس‌العمل میللت‌چی‌ها به آن، زمينۀ طرح سوژه‌های بعدی قرار می‌گيرد.

عوامل تبلیغاتی سعی می‌كنند برای دريافت بازخورد نظر میللت‌چی‌ها، با انتشار یک موضوع، عكس‌العمل آنها را مورد ارزیابی قرار دهند و سياست‌های آيندۀ خود را نسبت به آن طراحی كنند.

ایلتریش قوتلوق

این مطلب را شیر کنید

Check Also

نگاهی به اصطلاح آریایی در چارچوب آلمانی بودگی و فاشیسم-ابراهیم رمضانی

قوم مداری، تفکری است که شخص گروه اجتماعی خود را بالاتر از دیگر گروهها دانسته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *