خانه / ایران / وزیر خارجه ایران: در مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم

وزیر خارجه ایران: در مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد ما درهای مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم، درها باز است، مشروط بر اینکه، چنین دیداری قابل اطمینان باشد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: “ما درهای مذاکره با آمریکا را نبسته‌ایم. درها باز است، مشروط بر اینکه، چنین دیداری قابل اطمینان باشد. ما باید اطمینان یابیم که به محض اینکه به توافق رسیدیم، توافق اجرایی شود”.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای ایران، وی در گفت‌وگو با شبکه بی بی سی افزود: “احترام دوجانبه پیش شرط گفت‌وگو است و من در مایک پمپئو هر چیزی دیدم به جز احترام دوجانبه”.

ظریف درباره نگرانی ایران از اینکه توافق هسته ای این کشور فروبپاشد نیز گفت: “این احتمال وجود دارد، اما این نه تنها گام رو به عقب برای ایران، بلکه شکست برای جامعه بین‌المللی، قوانین بین‌المللی و سازمان ملل خواهد بود. آنچه اکنون با آن روبرو هستیم قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و یکی از اعضای دائم این شورا نه تنها قطعنامه‌ای را که خودش به آن رأی داده و در واقع، به شورای امنیت ارائه و بر سر آن مذاکره کرده است، نقض می کند، بلکه کشورهایی را که قصد دارند این قطعنامه را اجرا کنند، مجازات می کند. این، نخستین بار است که چنین اتفاقی رخ می دهد. بنابراین، سقوط برجام نه تنها یک پسرفت ، بلکه رویه (بد) بسیار جدی در نظام بین‌المللی خواهد بود”.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت ها و غول های تجاری بزرگ نظیر «ایرباس» و «توتال» فرانسه سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری خود در ایران را به علت نگرانی از تحریم های آمریکا، لغو کرده اند، افزود: “آمریکا در نظام مالی بین‌المللی، نقش گسترده ای دارد و به چالش کشیدن آن مستلزم (زمان و تلاش) زیاد خواهد بود؛ اما ایران لزوما نیاز ندارد با کسانی که در معرض (تحریم های) آمریکا قرار دارند، تعامل داشته باشد”.

ظریف ادامه داد: “شمار زیادی از شرکت ها در عرصه فناوری های پیشرفته و مطرح، هیچ گونه در معرض (تحریم هایی) آمریکا نیستند. اگر اروپا بتواند جایگزین هایی بیابد، آنگاه ما (تعامل) با این شرکت ها را آغاز خواهیم کرد و اطمینان دارم به محض اینکه غول های تجاری ببینند که حضور در ایران، منطقی است و خطری ندارد، آنها نیز همین کار را خواهند کرد، زیرا ایران امن‌ترین، ایمن ترین و باثبات ترین اوضاع را در منطقه (غرب آسیا) دارد و همه به حضور در آن علاقه دارند”.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ظریف : وضعیت بسیار دشوار خواهد شد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه با اشاره به تأثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *