خانه / ایران / توزیع کتاب های ترکی بین دانش آموزان در زنجان

توزیع کتاب های ترکی بین دانش آموزان در زنجان

همزمان با سایر شهرهای آذربایجان، فعالین ملی-مدنی آذربایجان در شهر زنگان(زنجان) نیز به دانش آموزان کتاب های ترکی اهدا کردند.

دیروز شنبه ۱۴ مهرماه ۹۷، فعالین ملی-مدنی آذربایجانی شهر زنجان همگام با سایر شهرهای آذربایجان با حضور در مسیرهای تردد دانش آموزان و ورودی های مدارس، کتاب های تورکی به دانش آموزان هدیه دادند.

فعالین زنجانی همچنین توضیحاتی را در خصوص اهمیت آموزش زبان مادری در مدارس، به دانش آموزان و والدینشان ارائه کردند.

کمپین «هر دانش‌آموز یک کتاب تورکی» از اول مهرماه با توزیع گسترده کتاب ترکی در مدارس آذربایجان جنوبی آغاز شده است.

در روزهای گذشته فعالین مدنی در شهرهای مختلف آذربایجان از جمله در اردبیل و خیاو(مشکین شهر) به توزیع کتاب های ترکی در بین دانش آموزان مدارس اقدام کرده اند.

فعالین ملی آذربایجان با این حرکت، «سیاست تک زبانی» در ایران را به مدنی‌ترین شکل ممکن به چالش کشیده و تلاش کرده اند بخشی از ظلم های اعمال شده بر علیه میلیون ها ترک آذربایجانی را به تصویر بکشند.

مبارزه برای تحقق یافتن آموزش زبان مادری در ایران دهه‌هاست که توسط فعالین آذربایجانی دنبال می‌شود و در این ارتباط تاکنون صدها فعال تورک توسط سیستم قضایی-امنیتی ایران بازداشت، شکنجه و متحمل حبس شده اند

سازمان عفو بین‌الملل بارها درباره بازداشت فعالین مدنی آذربایجانی هشدار داده و با سرزنش مقامات ایرانی آنها را به رعایت حقوق تورکها و دیگر اتنیک‌های غیرفارس در ایران فراخوانده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تراختور برای مردم تُرک ایران چیزی فراتر از یک باشگاه فوتبال معمولی است

تراختور سمبل دادخواهی مردمی است که مدت های مدید صبورانه برای احقاق حقوق جمعی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *