خانه / عناوین اخبار / ظریف: نپذیرفتن CFT مشکلات ایران را افزایش می دهد

ظریف: نپذیرفتن CFT مشکلات ایران را افزایش می دهد

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سخنان خود در جلسه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی ابراز کرد نپذیرفتن ایران باعث افزایش مشکلات از سوی آمریکا خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران طی سخنانی در جلسه علنی بررسی لایحه الحاق این کشور به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) اظهار داشت: چین و روسیه گفته‌اند بدون FATF نمی‌تونند با ما کار کنند.

وی همچنین تاکید کرد: من و رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم بعد از الحاق مشکلات ما حل می‌شود، اما می توانیم بگوییم اگر نپیوندیم بهانه‌های آمریکا برای افزایش مشکلات افزایش می یابد.

ظریف با بیان اینکه پذیرفتن شروط FATF ارتباطی با افزایش یا کاهش قیمت ارز در ایران ندارد، گفت:

«ورود و خرج ارز از کشور مطابق با قانون پولشویی انجام می شود. FATF ربطی به قیمت ارز ندارد اما ارتباط مستقیمی با بسته شدن حساب دانشجویان ایرانی در خارج است کشور، حساب بازرگان و عدم امکان پرداخت پول دارد.

او همچنین به جلسه اخیر رئیس بانک مرکزی ایران و روسیه اشاره و تصریح کرد:

«سه روز پیش رئیس بانک مرکزی به مسکو رفت. روسیه به ما اعلام کرد تا زمانی که FATF را نپذیریم نمی توانند کمکی به ما کنند. همچنین چین هم می گوید بدون آن نمی تواند با ما معامله ای داشته باشد.»

گفتنی است مجلس ایران امروز با 143 رای موافق، 120 مخالف و 5 رای ممتنع با الحاق این کشور به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی موافقت کرد.

جمعی از مخالفان تصویب لایحه CFT مقابل مجلس ایران تجمع کرده و با حمل پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون “نه به خود تحریمی”، “برجام نمی‌خواهیم”، “FATF خیانت است به ملت” اعتراض خود را به تصویب این لایحه نشان دادند.

این لایحه یکی از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است که چهار ماه پیش هنگام بررسی آن به دنبال اعتراض چندین نماینده محافظه کار و درخواست 50 نفر دیگر مسکوت گذاشته شد تا ابعاد آن بیشتر مورد بررسی قوای سه گانه و سایر دستگاه ها قرار گیرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

انتشار پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری فدرال ایران پیشنهاد انستیتو تبریز-فایل PDF

متن ”پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری فدرال ایران“ که از سوی ”مرکز مطالعاتی تبریز“ تدوین شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *