خانه / مقالات / دنیای ترکان / آمریکا و قشقایی

آمریکا و قشقایی

قشقایی ها در حوزه سیاست بیشتر از هر دولتی با بریتانیا درگیر بوده اند . در تمام طول حیات سیاسی قشقایی ، هرگز با بریتانیا روابط بی تنش و آرام نداشته و اساسا دشمن خارجی شماره یکشان بوده است . این مساله تا شهریور ۱۳۲۰ و اتفاقات پس از آن به همین منوال بود. اما در جریان کودتای ۲۸ مرداد روابط قشقایی ها با آمریکا نیز به تنش انجامید . تا پیش از آن تاریخ ،آمریکا در معادلات سیاسی قشقایی ها چندان جایی نداشت. پس از وقایع کودتا و تبعید اجباری سران قشقایی ، آرام آرام قشقایی از حوزه سیاسی کشور کنار رفت. پس از وقوع انقلاب نیز قشقایی ها به سرعت و در همان سالهای آغازین با حکومت نوپا به بن بست سیاسی رسیده و وارد فاز اقدام مسلحانه گردیدند . با اعدام خسروخان و خروج اجباری سایر رهبران قشقایی ، قدرت سیاسی در قشقایی نیز پایان پذیرفت. در طی سه دهه اول انقلاب، قشقایی ها به طور کامل از حیات سیاسی اقتصادی فرهنگی ایران کنار گذاشته شده بودند‌ و هیچ صدایی از آنان بر نمی خواست. اما در دهه اخیر و با شکل گیری اعتراضات مردمی در ایران، موج معترض و مطالبه محور جدیدی در قشقایی نیز شکل گرفت. هسته اصلی این موج را عموما جوانانی تشکیل میدهند که با توسل به اینترنت و فضای مجازی آرام آرام گستره یافته و به شکل یک جنبش اجتماعی درآمده اند. جنبش اعتراضی در قشقایی تمامی ویژگیهای یک جنبش اجتماعی را دارا بوده و روند طبیعی خود را طی کرده است . به مانند تمامی جنبشهای اجتماعی دیگر ، بدنه عمومی جنبش اعتراضی قشقایی ها نیز یکدست و یک فکر نبوده و این جنبش گروه های فکری مختلفی را نمایندگی میکند.
با شکل گیری و رشد جنبش اعتراضی در قشقایی ، قابل پیش بینی بود که عوامل بیرونی با اهداف خاص سعی بر نفوذ در آن بنمایند . از یک سو حکومت و از سوی دیگر قدرتهای خارجی هر کدام در فراسوی منافع خود در تلاش برای جهت دهی و استفاده سو از آن هستند . بلبشوی فعلی حاکم بر خاورمیانه و وضعیت وخیم سیاسی ایران نگرانی ها را در مورد آینده این جنبش افزایش میدهد. اتفاقات روزهای اخیر در اهواز تلنگری بود تا فعالان قشقایی را نسبت به ماهیت و اهداف و آرمانها و همچنین برنامه های راهبردی آن به اندیشه وا دارد.
همانطور که در آغاز اشاره کردم پس از وقایع کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا ارتباط چندانی با قشقایی ها در حوزه سیاست نداشت اما این روزها اخبار به غایت نگران کننده و ناخوشایندی به گوش میرسد. حضور نظامی تمام عیار آمریکا در منطقه و نقش آن در تغذیه گروها و شبکه های تندرو و تروریستی در بیخ گوش ایران زنگ خطر بزرگی برای قشقایی ها نیز است. رژیم جمهوری اسلامی نیز خود یکی از بزرگترین حامیان گروه های تروریستی در منطقه است. بنابراین بزرگترین نگرانی موجود ، مصادره جنبش از جانب رژیم یا دول خارجی در راستای اهداف خود است . جنبش اعتراضی قشقایی ها جنبشی کاملا مدنی و مطالبه محور است که با رعایت اصول مبارزات مدنی و بی خشونت به دنبال احقاق حقوق خود است . اساسا در بدنه مبارزاتی کل تورکان ایران گروه ها و عناصری که میلی به حرکتهای مسلحانه داسته باشد وجود نداشته و تمامی مطالبات تورکان ایران از طرق مدنی به پیش برده میشود .
تشویق به انجام حرکتهای مسلحانه و تروریزه کردن حرکت تورکان ایران بی شک یکی از اهداف و خواسته های اساسی آمریکا و حتی رژیم میتواند باشد. انجام کوچکترین حرکت مسلحانه در بدنه حرکت اعتراضی تورکان دست رژیم را برای سرکوب وسیع و قلع و قمع آنها باز گذاشته و از طرفی سبب نفرت عمومی مردم از آنان خواهد شد. تاکنون هیچکدام از سازمانها و تشکلهای آذربایجان نیز کوچکترین تمایلی به انجام حرکات مسلحانه و تروریستی نداشته و این نکته بسیار مثبت و امیدوار کننده ای است . انجام حرکتهای مسلحانه از جانب هر کدام از گروها و دسته جات سیاسی اقوام در ایران منجر به درگیری های خونین قومی و سرکوب وسیع از جانب رژیم گردیده و نتایج فاجعه باری به دنبال خواهد داشت. چنین رویکردی به نفع هیچکس نبوده و تنها دست رژیم را برای سرکوب بیشتر باز و کشور را به سمت بن بست سیاسی و مقدمه سوریه ای شدن آن خواهد شد.
بنابر اخباری که به گوش میرسد و تحرکاتی که در قشقایی در ماه های اخیر دیده شده است از نفوذ آمریکا و عناصر وابسته به آن در قشقایی به شدت بیمناکم . اهداف و مطالبات قشقایی کمترین سنخیتی با منافع آمریکا در ایران ندارد و هرگونه حمایت و مداخله آمریکا در قشقایی بی شک و تردید در تضاد با منافع قشقایی و منافع ملی است. نگرانی اصلی که اینک وجود دارد نفوذ عناصر وابسته به امریکا در بین قشقایی و هدایت جنبش اعتراضی قشقایی به سمت انجام حرکات مسلحانه به بهانه خونخواهی خسروخان است.
جوانان قشقایی و به ویژه فعالان و چهره های تاثیرگذار قشقایی بایستی کاملا هوشیار و آگاه بوده و هرگز در دام این فرصت طلبان نیفتند. سو استفاده از احساسات مردم و خصوصا جوانان در پوشش خونخواهی خسروخان برای تروریزه کردن حرکتهای جوانان قشقایی از اهداف اصلی آمریکا و عناصرش در قشقایی میتواند باشد.
قشقایی ها میبایست از انجام هرگونه خشونت و حرکتهای مسلحانه خودداری نموده و با صبر و بردباری و از طرق مدنی مطالبات خود را پیش ببرند زیرا کوچکترین حرکت مسلحانه ای برابر با سرکوب وسیع و نابودی جنبش اعتراضی قشقایی خواهد بود . چندیست عناصری با سوابق مشخص به یکباره ظهور نموده و در بدنه جنبش قشقایی ها حضور پررنگی دارند . وقایع اهواز و حضور این عناصر نشان از آن دارد که اتفاقاتی در حال وقوع است و فعالان و بزرگان قشقایی باید کاملا هوشیار و آگاه عمل کرده و اجازه هرنوع فرصت طلبی را به آنان ندهند. جنبش مدنی قشقایی در یک روند طبیعی در حال حرکت است. ایجاد انحرافات در اهداف و یا رویکرد آن و سوق دادن جنبش به سمت تندروی و درگیری های مسلحانه پایان تمام دستاوردها و امیدهای قشقایی بوده و علاوه بر آن منجر به قلع و قمع و تارومار شدن قشقایی ها در جنوب شده و برای همیشه از صحنه سیاسی اجتماعی کشور کنار خواهند رفت . نباید فراموش کرد که قشقایی به لحاظ جغرافیایی در همسایگی و مجاورت گروه های قومی دیگر است که از منظر ژئوپولوتیکی نیز چندان بی میل به حذف کامل قشقایی ها از حوزه سیاسی و حتی اجتماعی کشور نیستند چرا که کنار رفتن قشقایی به معنای گسترش حوزه جغرافیایی و تسلط کامل آنان بر نواحی جنوبی و دستیابی به آبهای گرم است و همین امر میتواند یکی از دلایل تحریک عمدی قشقایی ها به سمت انجام حرکتهای مسلحانه گردد. بنابراین بایستی بیش از هر زمان دیگری به هوش بوده و با همدلی و همفکری فعالین و بزرگان قشقایی ، جنبش مدنی قشقایی ها را از این خطرات به دور نگاه داشت.
روح الله مرادی قشقایی ، سوئیس

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ایران تحصیل سیستمینده فارس اولمایان اوشاقلارین اوزلشدییی چتینلیکلر

یراندا آنا دیلینده تحصیل مسئله‌سی ایللردیر فارس اولمایان میللت‌لر و متخصص‌لر طرفیندن دیله گتیریلمکده‌دیر. بو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *