خانه / ایران / کیومرث اسلامی فعال تورک آزربایجان به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

کیومرث اسلامی فعال تورک آزربایجان به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

کیومرث اسلامی فعال تورک آزربایجان به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

شعبه ۱۰۲ بیدادگاه کیفری در شهرستان مغان (پارس‌آباد) به ریاست قاضی”فیروز فراهانی مزرعه جهان” “کیومرث اسلامی” فعال ملی تورک آذربایجانی ساکن مغان را که تیر ماه امسال به ظن شرکت در گردهمایی سالانه قلعه‌بابک بازداشت شده بود، به اتهام “پانتورکیسم و تجزیه‌طلبی” به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم طی دادنامه‌ای از طریق سامانه قوه قضاییه به این فعال تورک ابلاغ گردیده است.

در متن دادنامه دلایل محکومیت آقای اسلامی که با توسل به ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ صورت گرفته اینگونه ذکر شده است:” متهم از فعالان قوم گرای تجزیه طلب و پانتورکیسم شهرستان مغان (پارس آباد) در راستای فعالیت تجزیه طلبی اقدام به تهیه گزارش و ترجمه کتابهای فارسی به زبان تورکی و با تحریف آن در فضای مجازی و بارگذاری و به شبکه های خارجی وابسته به اپوزیسیون ارسال می نماید و لیدر و از شاخه های اصلی جریان پانتورکیستی در شهرستان می باشد”.

از دیگر دلایل محکومیت قید شده در دادنامه؛ استفاده از اصطلاح “آزربایجان جنوبی” در نوشته‌های وی می باشد.

کیومرث اسلامی۱۳ تیر ماه امسال و درآستانه گردهمایی قلعه بابک در منزل شخصی خود در پارس‌آبادِ مُغان دستگیر و پس از تحمل ۳۷ روز بازداشت و شکنجه در ۱٨ مرداد ۹۷ به قید وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

وی در مدت بازداشت به دلیل اعتراض به بلاتکلیفی در زندان، ۹ روز را در اعتصاب غذا بسر بُرد.

کیومرث اسلامی محقق حوزه تاریخ و فرهنگ آذربایجان بوده که به جهت نشر مطالبش در کنار فعالیت‌های مدنی چندین بار دستگیر شده است.

لازم به ذکر است قبل از صدور حکم “حضرتی” رئیس اداره اطلاعات مغان طی تماس با آقای اسلامی از ایشان خواسته‌ بود که با مراجعه به ستاد خبری این شهر و دادن تعهد مبنی بر توقف فعالیت‌های خویش پرونده‌اش مختومه اعلام شود.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *