خانه / ایران / عارف، بخشی، نوازنده‌ی دوتار و خواننده‌ی تورک استاد قربان سلیمانی

عارف، بخشی، نوازنده‌ی دوتار و خواننده‌ی تورک استاد قربان سلیمانی

«زبانِ تورکی جان ما و موسیقی و نوای تورکی روح ماست. این دو، آخرین و مهمترین ارزشهایی ‌هستند که توانسته‌ایم تا حدّی از یورش نژادپرستان و تورک‌ستیزان در ایران مصونش بداریم.»

“استاد قربان سلیمی” را به‌ ‌واسطه‌‌ی نوای دوتارش، صدای دلنشینش و گنجینه‌ی اشعار مورد ترنّمش که مرزها را فراروی پرواز از خراسان به آذربایجان، آناطولی و دنیای تورک‌ محو می‌کنند، می‌شناسیم.

استاد قربان به سال ۱۲۹۹ هجری شمسی در منطقه سرولایت و در روستای بارسلان (آلپ آرسلان) قوچان خراسان به دنیا آمد. او زیر نظر پدرش کربلایی رمضان، که خود از دوتارنوازان مشهور تورک بود، نواختن دوتار را آموخت و بعد از مرگ پدرش از بخشی‌های دیگر تورک در خراسان نیز تعلیم گرفت.

استاد قربان در کنسرت‌هایی در ایران و خارج از ایران شرکت کرد و یک آلبوم از آثار او منتشر شد. وی همچنین در کشورهای بسیاری مانند پرو، هلند، تونس، ترکیه، بلژیک، انگلستان، سوئیس، کلمبیا، اکوادور، پاناما، فرانسه و چند شهر آمریکا نیز کنسرت‌هایی برگزار نمود.

از جمله افتخارات وی می‌توان به کسب مقام اول جشنواره‌ی موسیقی لیون فرانسه و همچنین احراز مقام ستاره‌ی جشنواره اوینیون فرانسه اشاره کرد.

استاد قربان در سال ۱۳۸۵، دوتار خود را به پسرش علیرضا سلیمانی هدیه داده با موسیقی وداع گفت. وی در سال ۱۳۸۶ دار فانی را وداع گفت و در قوچان به خاک سپرده شد.

ویدئوی زیر یکی از اجراهای استاد قربان است که مضمون و شعر آن چنین است:

قلعه‌نین دیبینده ییخیلدیم یاتدیم
آینالی تۆفنگی دولدوردوم آتدیم
قمیص کؤڲنه‌‌ڲلینی قانا بویاتدیم
باشیندا یایلیغی یئلپزه‌لندی
یار یاری گؤرنده جان تازه‌لندی

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *