آخرین خبرها
خانه / ایران / اعتراضات گسترده قشقایی ها مبنی بر عدم تحصیل به زبان مادری در آغاز سال تحصیلی جدید

اعتراضات گسترده قشقایی ها مبنی بر عدم تحصیل به زبان مادری در آغاز سال تحصیلی جدید

به گزارش بایداق _ امروز همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در ایران  شمار زیادی از دانش آموزان در مدارس شهرهای مختلف جنوب و جنوب غرب کشور در بین ترکان قشقایی با در دست داشتن نوشته های  که حامل انتقال پیام “تحصیل به زبان مادری”بود، بار دیگر به ستم سیستماتیک یکسان سازی زبانی در ایران اعتراض کردند، تا نشان دهند که خواسته  تحصیل به زبان مادری تنها در شهر تبریز نیست بلکه خواسته های به حق و مدنی تمامی تورکان و ملل غیرفارس در ایران است .
به نقل از منابع محلی در شهرهای شیراز، سمیرم، شهرضا ،بروجن و …. نخستین روز آغاز سال تحصیلی اکثر مدارسی که ترکان قشقایی حضور دارند، توسط دانش آموزان قشقایی در حمایت از زبان ملت تورک  همصدا با همزبانان خود در  آزربایجان و با اشاره به عدم اجرای اصل پانزده قانون اساسی و نقض قوانین بین ‌المللی در تدریس زبان ملت تورک ایران ، حال و هوای اعتراضی به خود گرفت.
 این اعتراضات با پخش گسترده اعلامیه ها در اکثر این مدارس و در سطح شهر توسط فعالین حوزه ملی – مدنی در قشقایی و پخش  تراکت ها با مضامین زیر صورت گرفت:

 “تورک دیلینده مدرسه اولمالیدیر هرکسه”، “تورک دیلی رسمی اولسون”، “هانی منیم آنا دیلیم”،”زبان مادری من کجاست؟ “دیلسیز میللت چکر ذیللت” “اؤز دیلینده مدرسه اولمالی دیر هر کسه”، “تورک دیلینده مدرسه” و “اصل ۱۵ اجرا شود”

از آن جایی که طبق قوانین بین المللی، خواندن و نوشتن به زبان مادری از حقوق پایه ای انسان ها محسوب می شود و محروم کردن ملت ها از تحصیل به زبان مادری سیاست استعماری است، در سال های اخیر فعالین ملی مدنی ترکان در ایران و در راس آن آزربایجان و قشقایی نشان داده اند که  برای نیل به این هدف و برای پاسداری از زبان مادری خود هرگز از پای نخواهند نشست.

 

 

 

 

اعلامیه پخش شده توسط فعالین  قشقایی :

 

 

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

بی سوادی و بی دانشی در زبان ترکی سبب ایجاد رغبت به شبکه های ماهواره ای برون مرزی در آذربایجان است

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » ذهنیت حاکم بر مراکز استانی  صداوسیما ی استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن