خانه / ایران / افتتاح خانه فرش قشقایی در فیروزآباد

افتتاح خانه فرش قشقایی در فیروزآباد

خانه فرش قشقایی شهرستان فیروزآباد با هدف تقویت و حمایت از تشکل‌ها و تولید کنندگان فرش دستباف در شهرستان فیروزآباد افتتاح شد.

، علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در آیین افتتاح این خانه فرش گفت: این اقدام علاوه بر حمایت و تقویت تولید کنندگان فرش دستباف، به توسعه صادرات استان فارس نیز کمک خواهد کرد.
وی با بیان اینکه حفظ، احیا و رونق بخشیدن به هنر و صنعت چند هزار ساله استان فارس به عنوان میراث فرهنگی ماندگار این استان در طرح‌ها و نقش‌ها و رنگ‌های متفاوت ترکی، لری، عربی و تاجیک از دیگر اهداف راه اندازی خانه فرش قشقایی است افزود: خانه فرش قشقایی می‌تواند در ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی منطقه نیز تاثیر بسیار داشته باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد: ۱۶۵ هزار نفر بافنده در حوزه فرش در استان فعالیت دارند و ضرورت دارد که این استان با تقویت تشکل‌های بخش خصوصی به جایگاه اصلی خود در کشور دست یابد.
همتی گفت: در شهرستان فیروزآباد ۵۰ تعاونی با سه هزار و ۲۰۰ بافنده فرش مشغول فعالیت هستند که از این تعداد ۷۰۰ نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.
وی افزود: خانه فرش قشقایی در تولید و توزیع فرش و ایجاد اشتغال پایدار و همچنین در زمینه صادرات به عنوان یک بازوی توانمندی در کنار سایر تشکل‌های مرتبط با این هنر و صنعت خواهد بود.
خانه فرش دستباف قشقایی با حمایت مرکز ملی فرش دستباف قشقایی راه اندازی شد. 
فرش قشقایی و گبه فارس در پایان سال ۱۳۹۵ به ثبت جهانی سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) رسیدند.
فیروز آباد در ۹۰ کیلومتری جنوب شیراز است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *