خانه / ایران / ديدار مديرعامل صندوق اعتباری هنر با پيشکسوت موسيقی قشقايی

ديدار مديرعامل صندوق اعتباری هنر با پيشکسوت موسيقی قشقايی

 سيد حسين سيدزاده در ديدار با فرود گرگين پور موسيقي‌دان و از نوازندگان ايل قشقايي گفت: موسيقي نواحي  برخاسته از دل مردم و ميراث دار گنجينه باارزش آواها و نواهاي اصيل اين سرزمين هستند.

سيدزاده، مديرعامل صندوق اعتباري هنر با حضور در منزل استاد فرود گرگين پور با اين هنرمند ديدار و براي او آرزوي سلامتي کرد .
مديرعامل صندوق اعتباري هنر در اين ديدار از اين هنرمند به عنوان يکي از افتخارات موسيقي ايران ياد کرد و افزود:  استاد گرگين پور عمر خود را در جهت اعتلاء موسيقي خصوصاً ترويج موسيقي  قشقايي  سپري کرده است. موسيقي ايران مديون هنرمنداني چون استاد گرگين پور است.
ايشان افزود: رويکرد صندوق اعتباري هنر تکريم پيشکسوتان و پرچمداران عرصه فرهنگ و هنر است. حمايت از هنرمندان عرصه موسيقي بومي در سفرهاي حمايتي از اهم فعاليت هاي صندوق مي باشد. اميدواريم با حمايت مادي و معنوي گامي هرچند کوچک در جهت رفاه حال هنرمندان کشور برداريم.
در اين ديدار استاد گرگين پور و خانواده ايشان به بيان خاطراتي از چند دهه حضور خود در عرصه موسيقي پرداختند.
فرود گرگين‌پور فرزند بزرگ حبيب خان گرگين پور متولد 1324 در ايل قشقايي است. او از دوران کودکي موسيقي را آغاز کرد.
در سال 1342 از کلاس‌هاي نورعلي برومند، حبيب‌الله بديعي، علي تجويدي و علي‌اصغر بهاري بهره برد. سال 1354 تحصيلات موسيقي در دانشگاه تهران را به پايان رساند بديعي درباره او گفته ، گرگين پور تنها شاگرد من است که به او حسادت ميکنم.
وي در مسابقات سراسري موسيقي کشور که قبل از انقلاب هر ساله برگزار مي شد در سال 1356به مقام نخست نوازندگي ويلن در کشور دست يافت و بعدها در سال 1372 در بخش رقابتي جشنواره موسيقي فجر نيز مقام نخست نوازندگي کمانچه کشور را از آن خود ساخت .
از آثار ايشان مي‌توان به اثر جاودانه 1354 با همکاري محمد حسين کياني، کاست شماره 1 ترکمن صحرا سال 1358، هجران، کوراغلو،;مجموعه آلبوم 6 کاسته موسيقي قشقايي منتشر شده توسط انجمن موسيقي ايران و تعداد بي‌شماري از نواخته‌هاي خصوصي وي که در دسترس علاقه مندان قرار دارد، اشاره کرد. همسر او افسانه جهانگيري از خواننده هاي مشهور قشقايي است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

جمع آوری کمک مردمی توسط مسعود شجاعی بازیکن قشقایی تیم تراکتورسازی برای سیل زدگان ترکمن

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » با ادامه جمع آوری کمک های مردمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن