منابع حقوق بشری روز پنجشنبه 16 اوت 2018 از بازداشت یک فعال مدنی توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اهواز خبر دادند.

طبق این گزارش «ماجد سوارى» دانشجوی 26 ساله، فرزند عبدالقادر از اهالى كوى سيدخلف شهر اهواز روز چهارشنبه 24 مردادماه 1397 صبح ساعت 06:00 توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده است.

ماجد سوارى دانشجوى رشته مهندسى عمران و يکی از فعالان مدنى است که در اعتراضات مردم اهواز در رابطه با انتقال آب كارون و آلودگى محيط زيست شركت مى‌كرد.

خانواده ماجد سوارى اخيرا از منطقه خشایار یا عزيزيه سابق به كوى سيد خلف منتقل شدند.

به گفته فعالان حقوق بشری بستگان ماجد سواری از دليل بازداشت و محل نگهدارى او تا كنون اطلاعى ندارند.

ماجد سوارى فعال مدنى اهوازى

بازداشت این دانشجوی فعال مدنی در ادامه بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی و محیط زیستی در این استان توسط وزارت اطلاعات صورت می گیرد. در ماه‌های اخیر به دنبال تظاهرات مردم اهواز و دیگر شهرهای استان در اعتراص به مشکلات بیکاری، تبعیض، خشکاندن رودخانه کارون بر اثر انتقال آب این رودخانه به مناطق استان‌های مرکزی، نيروهاى امنيتى صدها نَفَر از فعالان را بازداشت كردند.

اغلب بازداشت شدگان شهر‌های اهواز، شادگان خرمشهر و برخی شهرهای این استان مانند آبادان و ماهشهر که به اتهام شرکت در تظاهرات اعتراضی ژانویه سال جاری و ماههای پس از آن هنوز آزاد نشده‌ند .به گفته فعلان حقوق بشری با گذشت چند ماه از بازداشت این افراد که بیش از 400 نفر هستند اما بسیاری از آنها هنوز محاکمه یا توجیه اتهام نشده‌اند. 

علاوه بر بازداشت‌های فله‌ای در ماههای گذشته در اهواز اداره اطلاعات ده ها تن از فعالان عرب كه سابقه زندان بدليل فعاليت‌هاى فرهنگى وسياسى كه داشته‌اند بار دیگر آنها را احضار كرده و برخی از آنها را بازداشت کرده است.

بازداشت های گسترده فعالان عرب اهوازی باعث اعتراض بسیاری از نهادهای حقوق بشری شد به طوری که وزارت خارجه آمریکا بر بازداشت بیش از 400 اهوازی اعتراض کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز در دو پیام رسمی جداگانه به بازداشت‌های فله‌ای در اهواز اشاره کرد و آن را مورد انتقاد شدید قرار داد.