خانه / ایران / ستاد احیاء اگر اجازه دهد دریاچه اورمیه خودش را احیاء می‌کند

ستاد احیاء اگر اجازه دهد دریاچه اورمیه خودش را احیاء می‌کند

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه عملکرد ستاد دریاچه اورمیه از احداث ۴ حلقه چاه عمیق در اطراف دریاچه توسط این ستاد خبر داد.

روح‌الله حضرت‌پور طی گفت‌وگویی با خبرنگاران در انتقاد از عملکرد ستاد احیاء دریاچه اورمیه عنوان کرده است: اگر ستاد احیای دریاچه اجازه دهد دریاچه خودش خود را احیا می‌کند، عده‌ای در ستاد احیا و سازمان محیط زیست، بخشنامه‌هایی را به استان فرستاده‌اند که اساساً قابل اجرا نیست و به ضرر مردم و دریاچه است.

وی افزوده است: برای نمونه از اول فروردین که حق آبه دریاچه را از سدها رها سازی کرده بودند، همزمان تمام نهرهای فرعی کشاورزی مردم را نیز بستند در حالی که بستن این نهرها باعث می‌شود مردم از چاه‌ها، آب بیشتری بکشند و این آسیب بیشتری را به دریاچه وارد می‌کند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی باور دارد برای احیای دریاچه، برنامه ریزی‌ها باید مرحله به مرحله صورت گیرد و به یک باره قدم آخر اول برنداشته شود، اولین مرحله احیا این است که وضعیت فعلی را حفظ کنند و در مرحله بعد لایه روبی رودخانه‌ها را انجام دهند و بعد به رها سازی آب فکر کنند.

وی خاطرنشان کرده است: مثلاً در سال گذشته سیل هزینه زیادی را به روستاها و کشاورزی اطراف دریاچه اورمیه وارد کرد، اگر همین هزینه‌ای که برای بازسازی منطقه صرف شد را صرف لایه روبی رودخانه‌ها و به طور کل هدایت سیل به سمت دریاچه می‌کردند، میلیون‌ها متر مکعب آب وارد دریاچه شده بود.

حضرت‌پور از تبدیل پارک ۶۰۰ هکتار از قسمت خشک شده دریاچه اورمیه توسط ستاد احیاء خبر داده و عنوان کرده است: ستاد احیا به همین منظور کل این مساحت را درخت‌کاری و گیاه‌کاری می‌کند و برای آبیاری آن ۴ حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه احداث کرده است؛ اگر بگویم مصرف این چند چاه غیر مجاز به اندازه کشاورزی چند ده روستا است اغراق نکرده‌ام! ستاد روزانه میزان زیادی از این چاه‌ها آب برداشت می‌کند در حالی که نتیجه‌ای هم تا به امروز نگرفته است و اکثر گیاهان خشک شده‌اند.

وی متذکر شده است: از زمانی که ستاد احیای دریاچه تشکیل شده تقریباً هیچ اقدامی عملی برای احیای دریاچه انجام نداده است، این آب‌های هم که وارد دریاچه می‌شود نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است./ آناج

این مطلب را شیر کنید

Check Also

دریاچه اورمیه؛ تالابی که سراب شد

بیش از دو دهه از خشک شدن بزرگ‌ترین دریاچه و تالاب بین‌المللی کشور می‌گذرد ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن