خانه / ایران / انگلیس و تجربه ای برای دموکراسی

انگلیس و تجربه ای برای دموکراسی

با اینکه انگلیس از لحاظ بلوغ سیاسی پیشرفته است و در تمام دروس علم سیاست، انگلیس را از نظر ناسیونالیسم و یکپارچگی و فرهنگ ملی به عنوان نمونه مثال می‌زنند ولی انگلیسیها در سالهای 1975- 1985 کتابهای زیادی در خصوص وضعیت قومیت‌های خود منتشر کردند. این کتابها انگلیس را متشکل ازپنج قومیت انگلند، ایرلند، اسکاتلند، ولز و سلتیک معرفی می‌کرد و سعی در شناساندن هویت و خویشتن راستین تک تک آنها داشته؛ میزان پیوستگی و امکان گسستگی سیاسی آنها را در قبال سیاست‌های مرکز به داوری می‌نشست. در بعضی از این کتابها استثمار چهار قومیت دیگر توسط انگلندی‌ها و استخراج ارزش‌های مادی و معنوی آنها که با لفافه بریتانیایی بودن و داشتن گذشته و هویت مشترک به بهره‌کشی از آنها منجر می‌شد؛ بحث شده است. همه‌ی نهادهای دولتی و مراکز بایگانی موظف شده بودند آمارهای مربوط به 450 سال گذشته را در اختیار محققان قرار دهند.

در نگاه اول ممکن است این کار انگلیسی‌ها بر علیه منافع سیاسی کشور و نوعی تشویق به جدایی طلبی محسوب شود و به انسجام سیاسی آنها لطمه بزند. آنها می‌دانستند که اگر این استثمار از طرف انگلند انکار شود دیر یا زود روایت علمی و واقعی از پس همه بایکوت‌ها و سانسورها چهره خواهد شد و آنگاه خشم چهار قومیت دیگر به خاطر استثمار افشا شده دوچندان خواهد شد. اما زمانیکه دولت خود در جهت شناساندن تک تک فرهنگ ها پیش قدم شود و با اذعان به استثمار 450 ساله در صدد طرح ریزی شرایط برابر برآید خشم گروه‌های استثمار شده اندکی فروکش کرده و آنها را به اصلاح این سیستم تبعیض آمیز در آینده امیدوار خواهد کرد.

استثمار و انکار استثمار دیگر راهی برای بازگشت و ساخت طرحی مبتنی بر برابری نمی‌گذارد. امری که چند سال بعد از این دوراندیشی انگلیسی‌ها گریبان اروپای شرقی و شوروی را گرفت. ملیت‌های ساکن یوگسلاوی و شوروی به استثمار مناطق خودشان در طول سال‌های گذشته معترض بودند. خشم آنها زمانی بیشتر میشد که حتی رفرمیست‌ها و اصلاح‌گران آن کشورها نیز تمایلی به پذیرش تبعیضی که علیه آنها روا داشته شده بود نشان ندادند. طبعا آنها نیز امیدی به اصلاح آن ساختارهای مرکزگرا در آینده و تحت هر اسم و ایسم دیگری احساس نگردند.

ابراهیم ساوالان

این مطلب را شیر کنید

Check Also

برکناری مدیر و معاون و تعلیق معلم یک مدرسه درهمدان پس از تنبیه یک دانش آموز

پس از گزارش‌ها درباره تنبیه یک دانش آموز توسط هم کلاسیهایش با درخواست معلم، مدیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *