خانه / ایران / توصیۀ ارامنه به فارس‌ها: مردم آذربایجان را «آذری» یا «آذربایجانی» بنامید؛ به آنها تورک نگویید

توصیۀ ارامنه به فارس‌ها: مردم آذربایجان را «آذری» یا «آذربایجانی» بنامید؛ به آنها تورک نگویید

مردم آذربایجان، هرچند به تورکی تکلم می‌کنند، اما از نژاد اصیل ایرانی ۱ و از اخلاف آذری‌های باستان هستند که به گروه «ماد» تعلق دارند.

وقتی ساکنان آذربایجان را – که در اصالت ایرانی آنها هیچ شک ‌و تردیدی وجود ندارد – تورک بنامیم، رفته‌رفته در آنها هویت تورکی به وجود می‌آید.

اگر در استفاده از واژۀ تورک حساسیت لازم به خرج داده نشود خواه‌ناخواه مردم آذربایجان با هویت تورکی و به تبع آن با تورکیه، جمهوری باکو ۲ یا با جمهوری‌های ترک‌زبان ۳ آسیای مرکزی ۴ پیوند داده شده و از ایران طرد می‌شوند که این وضع در نهایت موجب به وجود آمدن قومی علی‌حده در ایران خواهد شد.

این مسئله به هیچ‌وجه گناه مردم نیست. چطور می‌شود آنها را تورک نامید و بعد انتظار داشت گرایش‌های تورکی نداشته باشند و از تأثیرات مخرب پان‌تورکیزم مصون بمانند؟!

مردم خطۀ شریف آذربایجان را فقط باید «آذری» یا «آذربایجانی» ۵ نامید؛ مانند کاشی یا کاشانی، تهرانی، خراسانی، یزدی و… .

منبع: http://parsianjoman.org/?p=5752

توضیحات:

۱. ایرانی یک نژاد نیست بلکه اصطلاحی سیاسی – دولتی و صرفاً به معنای شخص دارندۀ تابعیت کشور ایران است. هر چند امروزه در کشور ایران تورک‌ها و فارس‌زبانان از حقوق یکسانی برخوردار نیستند و تمامی منابع کشور صرفاً در خدمت فارس‌زبانان کشور می‌باشد و از این‌رو شهروندان به درجه یک و درجه دو تقسیم شده‌اند اما ایرانی اصیل و غیر اصیل مُهملی بیش نیست. زیرا ایرانی بودن اصالت نیست بلکه صرفاً شهروندی می‌باشد.

۲. در دنیا هیچ کشوری به اسم «جمهوری باکو» وجود ندارد. باکو یکی از شهرها و پایتخت کشور «جمهوری آذربایجان» می‌باشد.

۳. تورک‌زبان یک اصطلاح نادرست است و کسی که آن را به کار می‌برد قصد دارد چنین القاء کند که مردم جمهوری مربوطه زبان‌شان تورکی است اما جزو ملت تورک نیستند.

۴. زمانی که استالین خون‌آشام، سرزمین بزرگ تورکیستان را به جمهوری‌های اوزبکستان، تورکمنستان، قیرغیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و … تقسیم کرد و برایشان یک جغرافیای جدید و غیر طبیعی خط‌کشی نمود، از دوستی به این اقوام نبود، بلکه می‌خواست آنها (ملت تورک) را پارچه‌پارچه ساخته و حاکمیت نظام خود را بر آنها آسان‌تر سازد و بدین‌ترتیب، به خیال خود نام تورکیستان را از زبان‌ها بیاندازد. جهانیان را چنان تفهیم نماید که مردمان این سرزمین تورک نیستند بلکه اوزبک، تورکمن، قزاق، قیرقیز و … هستند که هیچ نوع ارتباطی با هم ندارند. همین عمل را دیگر کشورهای تورک‌ستیز نیز در قلمروی خود عملی نمودند و همه مشترکاً و عمداً، نام تورکستان را به آسیای میانه تغییر دادند تا نام تورکستان کاملاً به فراموشی سپرده شود.

۵. «آذربایجانی» اسم یک قوم یا ملت نیست بلکه آدرس انسان‌هایی‌ست که در جغرافیای آذربایجان زندگی می‌کنند. اکثریت قاطع ساکنین آذربایجان از نظر ملیت تورک هستند ولی اقلیت‌هایی مانند کورمانج، سوران، ارمنی، تات، تالش، آسوری و … هم در آذربایجان زندگی می‌کنند. همۀ این مردمان با هم ـ و فارغ از نژاد و ملیت خود ـ آذربایجانی هستند

این مطلب را شیر کنید

Check Also

هدف پان ایرانیستها از « آذری» نامیدن ترکان آذربایجان ؟/ حسن راشدی

ترکان ایران با توجه به کثرت جمعیتشان در ایران که نفوسشان حداقل به اندازه فارسهاست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *