خانه / بین الملل / انتقال سلاح ایرانی ها به سوریه از طریق عراق

انتقال سلاح ایرانی ها به سوریه از طریق عراق

ایران، عراق را تبدیل به پلی برای ارسال سلاح به سوریه کرده است.

سایت “اشپیگل آنلاین” روز دوشنبه 16 ژوئیه (25 تیر) با انتشار مقاله‌ای به قلم “دومینیک پترز و کریستوف سیدو” به شرح زیر پرداخته است:

حمل جنگ‌افزار از سوی سپاه پاسداران برای پشتیبانی و حمایت از رژیم اسد

نویسندگان این مقاله، مسیر زمینی حمل جنگ‌افزار از طریق خاک عراق به سوریه را “پل زمینی” انتقال سلاح به نیروهای اسد نامیده‌اند. این مسیر زمینی از طریق عبور از مناطق مرکزی عراق امکان انتقال جنگ‌افزار برای ارتش اسد و شیعیان سوریه را فراهم می‌کند.

خبرنگاران این رسانه نوشته‌اند که جمهوری اسلامی با استفاده از این “پل زمینی” موفق به ارسال سلاح بیشتر به سوریه شده است. اکنون سخن از برچیده شدن آخرین پایگاه نظامی آمریکا در سوریه است؛ پایگاهی که در نزدیکی مسیر حمل سلاح به سوریه واقع است و برچیدن آن‌، عملا امکان حمل سهل‌تر سلاح را برای سپاه پاسداران ایجاد می‌کند.

پیش از ایجاد این “پل زمینی” جمهوری اسلامی ناگزیر بود که از طریق هوایی جنگ‌افزار برای دولت اسد ارسال کند. به باور نویسندگان این مقاله، کنترل حمل هوایی سلاح و جنگ‌افزار برای ارتش اسرائیل به‌مراتب سهل‌تر از حمل زمینی است.

ارتش اسرائیل تا کنون بارها حمل هوایی سلاح به سوریه را ردگیری کرده و موفق شده است پس از آن با حمله هوایی، این جنگ‌افزارها را منهدم کند.

حال آنکه، نظارت بر حمل زمینی جنگ‌افزار برای ارتش اسرائیل بسیار دشوار است. جمهوری اسلامی می‌تواند کامیون‌های حامل سلاح را همراه با کامیون‌های غیرنظامی روانه سوریه کند و از این طریق امکان رد‌گیری و انهدام این کامیون‌ها را دشوار سازد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ترامپ: نمی‌گذاریم ایران به سلاح اتمی دست‌یابد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه پنجشنبه ۱۵ آذرماه با اشاره به خروج ایالات متحده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *