خانه / بین الملل / تظاهرات جنوب عراق یک کشته بر جای گذاشت

تظاهرات جنوب عراق یک کشته بر جای گذاشت

کریم الاسدی، یکی از افسران پلیس عراق در استان میسان این کشور به خبرنگار آناتولی گفت: یک نفر از تظاهرات کنندگان که تلاش داشتند به ساختمان دولتی استان میسان در شهر العماره به زور وارد شوند، کشته و 16 نفر از معترضان و 9 تن از افراد پلیس زخمی شدند.

فرماندهی پلیس عراق در استان ذی قار اعلام کرد در درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان در نزد منزل یحیی الناصری استاندار این استان 36 نفر از نیروهای امنیتی و 6 نفر از تظاهرات کنندگان زخمی شدند. همچنین تظاهرات کنندگان شعارهای علیه نفوذ ایران در این کشور نیز سر داده اند.

تظاهرات کنندگان در نجف به فرودگاه بین المللی این شهر به زور وارد شده و پروازهای در این فرودگاه لغو شده است.

تظاهرات مردم در شهر بصره عراق که علیه وضعیت بد خدمت رسانی و قطع مکرر برق چند روز پیش آغاز شده بود، در حال گسترش به دیگر مناطق در جنوب این کشور و پایتخت آن شهر بغداد است.

تظاهرات از بصره به استان های نجف، میسان، ذی قار، القادسیه، کربلا و بابل گسترش یافته و مردم در مقابل ساختمان های دولتی این شهرها تجمع کرده و تظاهرات کنندگان به زور وارد شهرداری نجف شده اند.

بیش از 80 درصد منابع نفتی عراق در جنوب این كشور، به ویژه در استان بصره واقع شده است. اهالی این استان به نحوه فعالیت شرکت های نفتی خارجی در میدان های نفتی عراق معترض و خواهان استخدام قشر گسترده از نیروی کار بومی این منطقه به جای استفاده از کارگران خارجی هستند.

آن‌ها همچنین از وضع بد خدمت رسانی دولت عراق و قطع طولانی برق هم‌زمان با افزايش دمای اين كشور به 50 درجه در بصره شاکی هستند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

حرکت معترضان به سوی کنسولگری ایران در بصره پس از آتش زدن مقر گروه‌های نزدیک به تهران

  تظاهرکنندگان عراقی عصر پنج‌شنبه 6 سپتامبر در استان بصره پس از به آتش کشیدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *