خانه / ایران / “تفکر هیأتی و قومیتی، اقتصاد ایران را زمین زده است”

“تفکر هیأتی و قومیتی، اقتصاد ایران را زمین زده است”

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی ایران تصریح کرد: “همه جای دنیا بهترین نیروی انسانی را جذب دولت می‌کنند اما در ایران هنوز از خویشاوندان استفاده می‌کنند. بیشتر افرادی که در این چند سال وارد بخش‌های مدیریتی شدند از دانشگاه‌های درجه 5 و 6 کشور بوده‌اند در حالی که بهترین فارغ التحصیلان دانشگاه‌های درجه یک به خاطر نبود رابطه بیکار هستند، عمده اعتراض مردم در دی ماه 96 به تبعیض بود و امروز جامعه ایران به شدت از تبعیض رنج می‌برد”.

به گزارش خبرگزاری “ایلنا”، وی افزود: بیشتر افراد حاضر در مناصب دولتی به صورت قوم و قبیله‌ای انتخاب می‌شود و جای شایسته سالاری با قبیله گرایی عوض شده است. در اکثر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی از همشهریان خود که فاقد توانایی هستند استفاده می‌کنند که یکی از این وزارت‌خانه‌ها وزارت اقتصاد و نهاد ریاست جمهوری است.

پازوکی ادامه داد: در نهاد ریاست جمهوری اگر نیمی از پرسنل را به خانه‌هایشان بفرستند و فقط حقوقشان را از پول نفت بپردازند خیلی به نفع اقتصاد ملی خواهد بود و بخشی از مشکلات حل خواهد شد. اقتصاد ایران نیازمند اصلاحات اقتصادی است و هرچه این اصلاحات به تاخیر بیفتد کشور با خسارت بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر دولت می‌خواهد در اصلاحات اقتصادی موفق شود باید از عناصر تکنوکرات که در دانشگاه‌های درجه یک درس خوانده‌اند در اداره جامعه و در مدیریت میانی اقتصادی جامعه استفاده کند. اگر تکنوکرات‌ها کنار زده شوند سیستم اقتصادی مجبور به استفاده از نیروهای دسته چندم می‌شود که با وجود آنها تحولی در اقتصاد نخواهیم داشت. مهمترین عامل توسعه در کشورهای توسعه یافته منابع و نیروهای انسانی توانمند است اما در ایران به خاطر تفکرات هیئتی و قومیتی و حاکمیت رابطه به جای ضابطه از عناصر دست چندم استفاده می‌کنیم.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

صندوق بین‌المللی پول؛ وضع اقتصاد ایران وخیم‌تر می‌شود

صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده، ایران تا دو سال آینده درگیر رکود اقتصادی خواهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *