خانه / ایران / یوزهای پارسی و شیرمردان غیر پارس

یوزهای پارسی و شیرمردان غیر پارس

به نظر می‌رسد بیماری خودشیفتگی پارسی در ایران تمامی ندارد. این اولین باری نیست که رسانه‌های مرکزنشین و حتی نهادهای دولتی با نادیده گرفتن تنوع قومی/ملی در این کشور و با رویکرد‌های نژادپرستانه خود موجب عمیق‌تر شدن شکاف‌ قومی شده‌اند. انتخاب شعارهای نژادپرستانه‌ای همچون ستارگان پارسی و یا شاهزاده‌های پارسی برای تیم ملی فوتبال ایران در دوره‌های قبلی واکنش‌ها و اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشت و شاید هم به همین خاطر بود که در این دوره از رقابت‌های جام جهانی، تیم ملی ایران با شعار “80 میلیون نفر، یک ملت، یک ضربان قلب” راهی مسکو شد.

علی‌رغم اینکه بسیاری از فعالین قومی/ملی در ایران تعریف متفاوتی از واژه ملت دارند و ایران را یک کشور کثیرالمله می‌دانند تاکنون از سوی هیچ کدام از آنها، به این شعار اعتراض نشده است.
این در حالی است که همین فعالین همواره از سوی نهادهای پان فارسیستی و بعضاً حتی از سوی نهادهای امنیتی، متهم به تجزیه طلبی شده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد این بار این خود پان‌فارسیست‌ها هستند که از شعار تیم ملی راضی نیستند.
به نحوی که روزنامه ایران که سابقه‌ای طولانی در ایجاد گسل قومی در کشور دارد، به جای استفاده از شعار رسمی تیم ملی در تیتر صفحه اول خود، از عبارت نژادپرستانه یوزهای پارسی استفاده کرده‌است.
توجه داشته باشید که روزنامه ایران روزنامه‌ای مستقل نیست که بتوان اقدامات آن را به عوامل استکبار_جهانی (!) نسبت داد. روزنامه ایران حتی یکف روزنامه‌ دولتی هم نیست، بلکه روزنامه رسمی خود دولت است و طبعاً باید مطالب آن را بیانگر دیدگاه‌های رسمی خود دولت دانست.

حال سوال اینجاست که آیا دولت ایران، تیم ملی فوتبال این کشور را متعلق به تمام ایرانیان نمی‌داند؟ آیا دولت ایران نمی‌داند که اقلاً برخی از بازیکنان این تیم پارسی نیستند؟ به راستی در شرایط حساس کنونی که کشور ایران با انواع تهدیدات داخلی و بین‌المللی مواجه است دمیدن در آتش اختلافات قومی آن هم از سوی ارگان رسمی دولت چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟ آیا جز این است که این امر می‌تواند نشانه‌ای دیگر از نفوذ عناصر ضدملی پان‌فارسیست در برخی از ارگان‌های دولتی باشد؟

محمد رحمانی فر

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *