خانه / بین الملل / واکنش‌های مثبت جهانی به دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

واکنش‌های مثبت جهانی به دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور با استقبال جهانی و ابراز امیدواری برای صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره همراه شده است. درحالی که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، اعلام کرد این آژانس آماده راستی‌آزمایی در مورد فرآیند عاری کردن کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای است، چین با یادآوری قطعنامه‌های شورای امنیت خواستار تجدیدنظر، اصلاح و لغو تحریم‌های کره شمالی شده است. در همین حال، روسیه، ژاپن، کره جنوبی و اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان از انجام این دیدار به گرمی استقبال کرده و آن را گامی بزرگ در جهت صلح و ثبات جهانی توصیف کرده اند، اما ایران نسبت به این دیدار به سردی واکنش نشان داده است.

 

در واکنش به دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، این نشست را گامی مثبت و سازنده دانست. در همین حال، وزارت امور خارجه روسیه نیز با صدور بیانیه‌ای عادی‌سازی روابط پیونگ‌یانگ و واشینگتن را بخشی از حل و فصل نهایی مسائل شبه‌جزیره کره ارزیابی کرد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن امروز به خبرنگاران گفت: این حقیقت که کیم جونگ اون تعهدش را با امضای سندی برای خلع سلاح هسته‌ای کامل تایید کرده است، گامی بسیار مثبت و رو به جلو برای راه‌حل جامع درباره مسائل مختلف است و توکیو از آن استقبال می‌کند.

جنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، نیز با یادآوری قطعنامه‌های شورای امنیت اظهار داشت که در صورت تغییر رویه کره شمالی امکان تجدیدنظر، اصلاح و لغو تحریم‌های کره شمالی وجود دارد. قطعنامه های تحریمی شورای امنیت علیه کره شمالی صراحت دارد که اگر این کشور موازین تعیین شده در این قطعنامه ها را رعایت کند، امکان تغییر در تحریم ها، کاهش و یا حتی برداشتن کلی تحریم های شورای امنیت میسر است.

مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی اعلام کرد: سئول در مسیر صلح و همکاری پیونگ یانگ را همراهی خواهد کرد و متعهد می شود تا تاریخ جدیدی با کره شمالی بنویسد.

 
 

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری کره‌ جنوبی آمده است: با جدا شدن از روزهای تاریک جنگ و پشت سر گذاشتن درگیری فصل تازه‌ای از صلح و همکاری در شبه جزیره کره به رشته تحریر درمی‌آید. توافق ۱۲ ژوئن یک واقعه تاریخی است که به پایان دادن باقی مانده‌های میراث جنگ سرد روی زمین کمک کرده است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز نشست سنگاپور را “گامی مهم و ضروری” در بهبود روابط دو کره و غیرهسته‌ای شدن شبه‌جزیره کره دانست.

فدریکا موگرینی درعین حال تاکید کرد هدف جامعه جهانی همچنان “غیرهسته‌ای شدن کامل و قابل راستی‌آزمایی و بازگشت‌ناپذیر” شبه‌جزیره کره است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: “در صورت درخواست کشورهای مربوطه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مجوز شورای حکام آماده انجام هرگونه راستی‌آزمایی در جمهوری دموکراتیک خلق کره است.”

ساعاتی پس از ملاقات تاریخی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، دولت ایران واکنشی سردی به این دیدار نشان داده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران به طور تلویحی از رهبر کره شمالی به دلیل “اعتماد” به رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده و حساب دونالد ترمپ را از ملت آمریکا جدا کرد و او را “نماینده ملت آمریکا” ندانسته است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

رهبران آمریکا و کره شمالی توافق دوجانبه امضا کردند

رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در پایان مذاکرات در سنگاپور، توافقنامه دوجانبه امضا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن