خانه / ایران / وضعیت بغرنج و بهم ریخته در شهر یاسوج ادامه دارد

وضعیت بغرنج و بهم ریخته در شهر یاسوج ادامه دارد

به گزارش بایداق _ این روزها بازار شایعات در شهر یاسوج ، باعث ایجاد ترس های شدیدی در میان مردم شده است به گونه ای که هر شایعه ای همانند بمبی در کسری از ثانیه همه شبکه های مجازی را پر کرده و باعث واکنش های بعضا غیر منطقی مردمی هم می شود.
به گزارش بایداق به نقل از تابناک _ کهگیلویه و بویراحمد ،پس از زلزله 5/2 ریشتری هفته گذشته و زلزله 4/8 ریشتری چند روز پیش ، شهر یاسوج وضعیت بغرنج و غیر قابل تحملی به خود گرفته است . اکثریت مردم یاسوج شب ها را خارج از خانه و در پارک و کوچه و خیابان به سر می برند ، وضعیت مدارس غیر طبیعی است و برخی کلاس ها در بیرون ازاتاق ها تشکیل می شود ، افرادی هم هستند که فرزندان خود را به مناطق گرمسیری فرستاده اند ! تعدادی هم حاضر نیستند به مدرسه بروند ! از همه بدتر شدت سرما باعث شده است بسیاری خصوصا کودکان و افراد مسن هم بیمار (سرماخوردگی) شوند! و مشخص نیست چه منطقی پشت این بیرون خوابیدن ها  است؟؟؟؟
از طرف دیگر هیچ کس هم جرات نمی کند که مستقیما از مردم بخواهد این وضعیت را به پایان برسانند چرا که زلزله یکی از حوادث طبیعی است که نه قابل پیش بینی است و نه محل خاصی را برای وقوع می توان مشخص کرد و تنها نکته علمی مشخص این است که معمولا زلزله ها ، پس لرزه هایی به همراه دارند . همین امر باعث شده است که بازار شایعاتی عجیب کل فضای مجازی استان را درنوردد و مردم هم باور کرده و این وضعیت بغرنج را خود برای خود ایجاد کنند.
نخستین دقایق 17 هم اردیبهشت زلزله 4.8 ریشتری شهر چیتاب و به تبع آن یاسوج و سی سخت و حومه را لرزاند. با اینکه این زلزله هیچ خسارت جانی نداشت اما در عوض پر بود از خسارتهای روحی و روانی! در همین زمان شایعه شد آتشفشان کوه دنا قرار است فوران کند و بعد هم خبر رسید که چشمه ها داغ شده اند و عده ای گفتند که با چشمانشان دیده اند بخار و گاز از چشمه میشی سی سخت  بیرون می زند! بعد هم نوبت به چشمه  ده برآفتاب رسید! خلاصه اینکه تا ظهر حجمی از پیامهای عجیب و غریب منتشر شد . شایعات کم کم شکل دروغهای شاخدار هم به خود گرفتند مثلا گروه هایی گفتند این زلزله ها نتیجه آزمایشهای موشکی است! که البته برخی از آنها مثل بخارهای چشمه میشی با حضور کارشناسان تکذیب شد و برخی هم  نه.
باران یا زلزله ؟
کار به همین جا ختم نشد و برخی هم به سراغ جوک هایی رفتند که بیش از آنکه موجب خنده شود ، نوعی ترس را در حالی که شرایط سخت تر می شود ، به جامعه القاء می کند!
از چند روز پیش صحبت از ورود یک توده ی بارشی به کشور و کهگیلویه و بویراحمد ، حکایت داشت که این توده ابری وارد استان شده و از دیشب کار خود را آغاز کرده است . اما از چند روز پیش یک جوک وارد شبکه های مجازی شد با این مضمون ” زلزله خطاب به ابرها : مردم را وارد خانه ها کن تا من خانه ها را بر سر آن ها ویران کنم”! شاید برخی فکر کنند این یک لطیفه است اما متاسفانه به جای خنده دار بودن دقیقا برای برخی یک واقعیت شده است ! و فکر می کنند نباید تسلیم باران شوند و به خانه ها بروند و علی رغم بارش های باران ، مردم به خانه ها نرفته وبا وضعیتی سخت  در بیرون از خانه به سر می برند !!
این وضعیت تا آخرین اطلاع از شهر یاسوج ، همچنان ادامه دارد. وضعیت به حدی رسیده است که شهر یاسوج حتی در طول روز نیز خلوت و مردم با مساله زلزله درگیر و یا در پارکها و بیرون از شهر قرار دارند .
آنگونه که مشخص است تاکنون مسئولین هم در این وضعیت درمانده شده اند چرا که نمی توانند سخنی بگویند و یا اطمیانی بدهند چون دستشان به هیچ منبع یا ماخذ معتبری بند نیست ، ماجرای سخنان معاون عمرانی استاندار و تلاشش برای آرام کردن مردم به یک دردسر بزرگ برای وی تبدیل شد.
ماجرا از این قرار بود که عزیز فیلی ، یکروز قبل از زلزله 4/8(زلزله دوم) در رسانه ها در خصوص شایعه ای که حتمی و پر قدرت بودن زلزله در شب بعد را اعلام می کرد ، گقت : این گونه حرف ها شایعه هست و کسی تاکنون نتوانسته است زلزله را پیش بینی کند که از قضا همان شب زلزله 4/8 ریشتری به وقوع پیوست و همین باعث شده است که مسئولان هم در اظهارنظرها محتاطانه عمل کنند.
حال شهر یاسوج به یک شهر عجیب تبدیل شده است .در ادارات با کارمندانی مواجه می شوید که خستگی و بی خوابی از سر و رویشان میبارد! متاسفانه شایعات هم کم نمی شود و هر روز پیشگویان! ساعاتی را برای وقوع زلزله یا پس لرزه بعدی مشخص می کنند و عده ای هم به آتشبیاران معرکه تبدیل می شوند! و شهر یاسوج همچنان در وضعیتی بغرنج به سر میبرد .
این مطلب را شیر کنید

Check Also

دنا در حادثه ای دیگر / زلزله 5.2 ریشتری در سی سخت و یاسوج

زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ریشتر صبح روز چهارشنبه «سی‌سخت» در نزدیکی یاسوج مرکز استان کهگیلویه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *