خانه / بین الملل / درخواست درج هویت تورک در شناسنامه های جدید افغانستان

درخواست درج هویت تورک در شناسنامه های جدید افغانستان

شورای انسجام تُرکتباران دری‌زبان افغانستان، امروز شنبه (22 اردیبهشت 1397) تجمعی مدنی در مقابل ساختمان پارلمان این کشور برگزار کرد.

هدف از این تجمع، مطرح کردن مطالبه درج هویت مستقل «تورک» در شناسنامه‌های تُرکان افغانستان عنوان می‌شود. در دستان تجمع کنندگان پلاکاردهایی با عبارت “ما تورک هستیم و در شناسنامه‌های جدید قومیت خود را تورک می‌نویسیم” مشاهده می‌شود.

تجمع‌کنندگان همچنین از رئیس جمهور افغانستان می‌خواهند تا برای درج نام « تُرک» به‌عنوان یک اتنیک مستقل در قانون اساسی این کشور، فرمان صادر کند.
تُرکان افغانستان خواهان رهایی از هویت تحمیلی‌ “تاجیک” و بازگشت به هویت خودشان هستند. تجمع کنندگان نیز خواهان درج هویت مستتقل تورک در شناسنامه های تُرکان این کشور هستند.
به گفته عظیم خنجالی؛ رئیس شورای انسجام ترکتباران دری‌زبان افغانستان، حدود 6 میلیون نفر از شهروندان افغانستان، تُرک هستند. همچنین خواسته آنها، درج هویت « تُرک» در کنار ملیت «افغان» است.
در جریان این تجمع مدنی، تعدادی از نمایندگان پارلمان نیز با حضور در کنار تجمع کنندگان گفته‌اند که از مطالبه به حق و قانونی تُرکان افغانستان دفاع خواهند کرد.
طبق این مطالبه، در شناسنامه های جدید افراد وابسته به همه شاخه های ملت تُرک از جمله «اوزبیک، ترکمن، ایماق، قزاق، قرقیز، قرلوق، تاتار، تیموری و …» باید به هویت تُرکی اشاره شود.
دولت افغانستان اخیرا پروسه صدور شناسنامه‌های الکترونیکی جدید را آغاز کرده است. افغانستان کشوری متشکل از دستکم 50 اتنیک است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

امریکا بیش از هفت هزار سربازش را از افغانستان خارج می‌کند

روزنامه وال استریت ژورنال به تازگی به نقل از یک مقام امریکایی گزارش داد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *