خانه / ایران / امام جمعه جلفا: فرهنگستان زبان تورکی در آذربایجان تاسیس گردد

امام جمعه جلفا: فرهنگستان زبان تورکی در آذربایجان تاسیس گردد

امام جمعه جلفا در پاسخ به سخنان یونسی و مطالب تورک‌ستیزانه روزنامه قانون، دیروز جمعه ۲۱ اردیبهشت در سخنان صریحی، چنین مطالب تورک‌ستیزانه را محکوم و از رئیس جمهور خواست با تاسیس فرهنگستان زبان تورکی از تکرار چنین سخنانی جلوگیری شود.

به گزارش بایداق حجت‌الاسلام سالار سنجری گفت: این زبان در قید و بند زمان نمی‌گنجد که آن فرد نفهم می‌گوید این زبان تاریخ 300- 400 ساله دارد و من بار دیگر تاکید می‌کنم زبان تورکی یک زبان مستقل است نه یک لهجه خاص و این زبان دارای هویت، تاریخ، استقلال زبانی است نه یک لهجه.

وی ادامه داد: این مشاور باید بداند که مردم از فردی که لباس روحانیت به تن دارد انتظار دعوت به دین، یکدلی و یکپارچگی دارند نه کوبیدن بر طبل نژادپرستی. در کجای دین، قرآن و احادیث، انکار هویت گروهی از مردم آمده است که ایشان با به تن کردن لباس پیامبر، هویت تورک‌ها را نفی می‌کند، این فرد بداند که چون لباس پیامبر بر تنش است، به نام دین و انقلاب نوشته خواهد شد.
حجت‌الاسلام سنجری با تاکید بر یکپارچگی تورک‌ها با دیگر قومیت‌ها، گفت: اگر مسئول مذکور به جهت نفهمی خود، این سخنان را به زبان آورده و در اندیشه تجزیه کشور است ما در نقطه صفر مرزی به یکپارچگی ایران تاکید کرده و از اینجا به برادران لُرمان، برادران عرب، مازنی و گیلگ و بلوچ سلام می‌فرستیم، سلام داریم به قره‌باغ. ما کسانی هستیم که در نهضت مشروطه خاک خورده و خاک نگهداشته‌ایم، حیدربابا مرد اوغوللار دوغگینان/ نامردلرین بورونلارین اووگینان.

وی در خصوص قدمت زبان تورکی تاکید کرد: من در پایان سخنان باید بگویم که با استناد به منابع تاریخی معتبر، زبان ملت آذربایجان هزاران سال تورک بوده و تورک خواهد ماند و خداوند در قرآن می‌گوید که “وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ” (انسان‌ها را و آن گاه شعبه‌های بسیار و فرق مختلف گردانیدیم)، زبان‌ تورکی هم از آفریده‌های خداوند است و از زبان‌های باعزت جهان است و موهبتی از طرف خداوند است و این زبان در قید و بند زمان نمی‌گنجد که آن فرد نفهم می‌گوید این زبان تاریخ ۳۰۰- ۴۰۰ ساله دارد و من بار دیگر تاکید می‌کنم زبان تورکی یک زبان مستقل است نه یک لهجه خاص و این زبان دارای هویت، تاریخ، استقلال زبانی است نه یک لهجه.

امام جمعه جلفا در پایان خطاب به رئیس جمهور کشورمان گفت: من از رئیس جمهور خواستارم که با پاسخ به مشاور خود، فرهنگستان زبان تورکی در آذربایجان تاسیس گردد تا باردیگر شاهد هزینه‌های گزاف نباشیم.
ما از نسل ستارخان و باقرخان هستیم که لقب سردار و سالار ملی گرفتند نه سردار و سالار آذربایجان؛  و اگر این افراد هم بخواهند برای انقلاب و نظام هزینه تحمیل کنند زیر سیل مردم تورک نابود خواهند شد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تيراختور محبوب تر از همیشه – سحر شکری

پایگاه فوتبال در جوامع امروزی و تاثیر آن بر همه و به خصوص جوانان چیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *