خانه / بین الملل / ترکمن باشی ترکمنستان ساخته “چالیک هلدینگ ترکیه افتتاح شد

ترکمن باشی ترکمنستان ساخته “چالیک هلدینگ ترکیه افتتاح شد

 رئیس جمهور ترکمنستان بزرگترین بندر ساحلی این کشور در دریای خزر را افتتاح کرد. بندر ترکمن‌باشی توسط “چالیک هلدینگ” ترکیه احداث شده است.

بندر ترکمن‌باشی یک میلیون و ۳۵۸ متر مربع مساحت دارد. رسانه‌های ترکمنستان نوشته‌اند که این بندر دارای ترمینال‌های باری، مسافربری و کانتینری است و قادر است همزمان به چندین کشتی باری و مسافرتی خدمات ارائه کند.

بندر ترکمن‌باشی در مسیر جاده ابریشم جدید قرار دارد که چین و اروپا را به هم متصل می‌کند. با فعالیت ترکمن‌باشی محتملا از سهم ایران در حمل و نقل کالا در منطقه کاسته شود.

بسیاری از کشورهای منطقه که در مسیر و شاهراه قدیمی جاده ابریشم قرار گرفته بودند تلاش می‌کنند ساختارهای اقتصادی خود را با پروژه عظیم جاده ابریشم قرن ۲۱ منطبق کنند. نوسازی و افتتاح بندر ترکمن‌باشی از جمله در راستای طرح جاده ابریشم جدید است.

روزنامه همشهری در گزارشی در این باره آورده است که در افتتاح بندر ترکمن‌باشی عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران، هم شرکت کرده است و  “شائبه حذف ایران از مسیر جاده ابریشم” به ‌واسطه تاخیر در توسعه زیربناهای حمل‌ونقل ایران و تسهیل مقررات این حوزه مطرح شده و اینک با افتتاح طرح توسعه بندر ترکمن‌باشی این مشکلات دوباره مطرح شده است.

برنامه‌ی “احیای راه ابریشم” در سال ۲۰۱۳ از سوی شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، مطرح شد. چین در این راستا قصد دارد با احداث جاده‌ای، آسیای مرکزی را به اروپا وصل ‌کند. بدین منظور قرار است شاهراه‌ها، ریل‌ها و لوله‌های نفتی بی‌شماری در کشورهایی که در مسیر جاده قرار دارند، ساخته شود.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

آغاز واردات تخم مرغ از ترکیه

سیاست های حکومت ایران تولید ساده ترین محصولات در داخل را متوقف کرده است،به طوریکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *