خانه / ایران / پیرامون فراکسیون تعطیل شده‌ی تورک در مجلس ایران

پیرامون فراکسیون تعطیل شده‌ی تورک در مجلس ایران

همان‌طور که می‌دانیم، در نتیجه‌ی فعالیت هر چند کوتاه‌مدت “فراکسیون تورک” در مجلس ایران، بسیاری از نمایندگان تورک مناطق تورک‌نشین کشور تحت لوای “هویت تورکی” و “تورک بودن” گرد هم آمدند و واژه و هویت “تورک” را تا سطح بالای مدیریتی و ادبیات سیاسی کشور ارتقاء دادند.
تا قبل از این “تورک خواندن” تورک‌ها در قوانین (قوانین نوشته شده و یا نانوشته) ایران جرم محسوب می‌گردید، هر چند این نگرش و روند نژادپرستانه هنوز ادامه دارد.

برخی از نمایندگان تورک‌ بعضی از مناطق تورک‌نشین کشور به سبب مانقورت بودنشان، یا ترس از نهادهای امنیتی و یا ترس از رد صلاحیتشان در دوره‌ی بعد توسط شورای نگهبان، وارد این کمیسیون نشدند، با این همه، کمیسیون تورک با نزدیک به 100 عضو تشکیل گردید. تئوری تشکیل این فراکسیون با همفکری برخی از فعالین تورک و همکاری نمایندگان مناطق تورک طرح‌ریزی گردید و با تلاش و همت آنها تا مرحله عملی شدن پیش رفت.

متأسفانه در پی فشار و تهدید نهادهای امنیتی، هجمه‌های نژادپرستانه‌ی مراکز و سازمانهای شوونیستی، آذری‌گرا، فارس‌گرا و پان ایرانیست و همچنین تحلیلات جاهلانه و تخریبات وارده از سوی برخی از محلی‌گرایان تورک وابسته به اندیشه‌های مسموم، کولونیالیستی و شبه پاتریمونیالیستی و آذربایجانگرایان استالینیست-میکویانیست، فعالیت این کمیسیون (کمیسیون تورک) در مجلس در بدو تشکیل، متوقف گردید.

با این همه مشکلات و موانعات به وجود آمده، خوشبختانه نمایندگان تورک در مجلس ایران باز هم تحت لوای هویت مشترک تورکی گرد هم می‌آیند و با تشکیل جلساتی خصوصی باب صحبت در مورد هویت تورکی خود، ملت تورک و مناطق تورک‌نشین را می‌گشایند.

دراین ویدئو زیر گفتگوی تعدادی از نمایندگان تورک از مناطق مختلف ایران به زبان تورکی منتشر شده است. در این جلسه‌ی خصوصی نمایندگانی از شهرهای اصفهان، اورمیه، تبریز، بستان‌آباد، شیراز و فریدن (شهری با اکثریت تورک‌نشین در استان اصفهان) حضور دارند.
در این ویدئو نماینده‌ی اورمیه (قاضی‌پور) با نماینده‌ی شهر فریدن (اکبر ترکی) پیرامون هویت تورکی فریدنی‌ها گفتگو می‌کند و از تعداد جمعیت و از وضعیت اقتصادی و فعالیت اجتماعی آنها، از نماینده مذکور اطلاعاتی می‌خواهد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺗﺎﺳﯿﺲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ “ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﺗﻮﺭﮎﺳﺘﯿﺰﯼ ﻭ ﻧﮋﺍﺩﭘﺮﺳﺘﯽ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ”

ﺩﺭ ۳۱ﻣﯿﻦ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺑﯿﻦﺍﻟﻤﻠﻠﯽ ﮐﺘﺎﺏ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻏﺮﻓﻪ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻧﺎﺷﺮﯾﻦ ﮐﺘﺐ ﺗﻮﺭﮐﯽ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ “ﺁﺫﺭﺗﻮﺭﮎ” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *