خانه / ایران / بحرانهای موجود در خاورمیانه و تاثیرات آن بر سرنوشت آزربایجان

بحرانهای موجود در خاورمیانه و تاثیرات آن بر سرنوشت آزربایجان

با توجه به بحرانهای موجود در خاورمیانه و پیچیدگی و عمیق بودن ریشه های این بحرانها و نیز با دقت در بازیگران و عناصر منطقه ای و فرا منطقه ای دارای نقش تاثیرگذار در منطقه به نظر می رسد که این بحرانها از نظر زمانی بلند مدت بوده و تا مدتها این بحرانها ادامه دار خواهند بود.
ابعاد، سطوح، عمق و مدت دار بودن این بحرانها می طلبد که همچون سایر ملل ساکن در منطقه ملت تورک آزربایجان و نخبگان ملی با رصد و توجه نمودن لازم به فرایندهای موجود و بررسی احتمال های مختلف راهکارها و برنامه های مشخصی را برای عبور دادن مطمئن و سالم آزربایجان تدارک دیده و برای هر احتمالی آماده بوده و برنامه ریزی نمایند.
یکصد سال پیش در نتیجه آماده نبودن نخبگان آزربایجانی و در سایه عدم آگاهی عمومی جامعه ،فرایندهای جهانی و منطقه ای نقشی ویرانگر در آزربایجان بازی نمود و آزربایجان محکوم به اسارت توسط شونیسم فارس و فاشیسم روس (اشغال دوباره آزربایجان اینبار توسط بلشویکها) گردید.
عزلت گزینی، عدم درک از شرایط، نداشتن نقشه راه، عدم تحرک و پویایی و غلبه حاشیه ها بر متن می تواند برای بار چندم آزربایجان را متحمل ضربات و فجایع جبران ناپذیری نماید. باید عنصر تورکی در خاورمیانه مانند سایر عناصر مهم دیگر به نقش آفرینی و تلاش برای کسب اهداف و منافع ملی خود پرداخته و از جایگاه تماشاگر صرف درآید.
نظاره گر بودن صرف و بی تحرکی باعث می گردد تا جایگاه مهم آزربایجان دچار سقوط شده و هر نیرو و عنصری بر آزربایجان و تصاحب و چیرگی بر آن دلیر گردد. از این رو اگر نمی خواهیم که شاهد تکرار سرنوشت و تجربه تلخ و مخرب یکصد ساله خود باشیم اینبار باید کاملا متفاوت نگاه کرده ، متفاوت اندیشیده و متفاوت عمل نماییم.
فقدان و یا کم رنگ بودن نگاه ملی در گذشته باعث گردیده است تا آزربایجان تحت لوای دیگران و با دیدگاه آنان عمل نماید. نتیجه بینش و عملکرد غیر ملی چیزی جز اسارت ملتمان و تجزیه سرزمینمان و حاکمیت دیگران بر سرنوشتمان نبوده است. اینبار باید کاملا متفاوت و بر اساس اصول منافع ملی مان اندیشیده و عمل نماییم. تا تجربه های تلخ گذشته تکرار نگردد. باید عنصر تورکی به عنوان عنصری تاثیرگذار و قابل اعتماد و اطمینان بخش با توسل به گفتار و رفتارهای هوشمندانه ،ملی،آزادی خواهانه، جدید و ساماندهی شده مطرح شده و برای خود جایگاه ویژه ای در معادلات مختلف پیدا نماید.
برای له نشدن در زیر پای نیروهای مختلف باید به اندازه ای مهم، برجسته، نیرومند و تاثیر گذار شد که هیچ کس قادر به نادیده انگاشتن ما نگردد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

تاکید ایران به همکاری با کشورهای همسایه

شورای عالی هماهنگی اقتصادی ایران به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور این کشور تشکیل جلسه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *