بحرانهای موجود در خاورمیانه و تاثیرات آن بر سرنوشت آزربایجان | سایت خبری تحلیلی بایداق
خانه / ایران / بحرانهای موجود در خاورمیانه و تاثیرات آن بر سرنوشت آزربایجان

بحرانهای موجود در خاورمیانه و تاثیرات آن بر سرنوشت آزربایجان

با توجه به بحرانهای موجود در خاورمیانه و پیچیدگی و عمیق بودن ریشه های این بحرانها و نیز با دقت در بازیگران و عناصر منطقه ای و فرا منطقه ای دارای نقش تاثیرگذار در منطقه به نظر می رسد که این بحرانها از نظر زمانی بلند مدت بوده و تا مدتها این بحرانها ادامه دار خواهند بود.
ابعاد، سطوح، عمق و مدت دار بودن این بحرانها می طلبد که همچون سایر ملل ساکن در منطقه ملت تورک آزربایجان و نخبگان ملی با رصد و توجه نمودن لازم به فرایندهای موجود و بررسی احتمال های مختلف راهکارها و برنامه های مشخصی را برای عبور دادن مطمئن و سالم آزربایجان تدارک دیده و برای هر احتمالی آماده بوده و برنامه ریزی نمایند.
یکصد سال پیش در نتیجه آماده نبودن نخبگان آزربایجانی و در سایه عدم آگاهی عمومی جامعه ،فرایندهای جهانی و منطقه ای نقشی ویرانگر در آزربایجان بازی نمود و آزربایجان محکوم به اسارت توسط شونیسم فارس و فاشیسم روس (اشغال دوباره آزربایجان اینبار توسط بلشویکها) گردید.
عزلت گزینی، عدم درک از شرایط، نداشتن نقشه راه، عدم تحرک و پویایی و غلبه حاشیه ها بر متن می تواند برای بار چندم آزربایجان را متحمل ضربات و فجایع جبران ناپذیری نماید. باید عنصر تورکی در خاورمیانه مانند سایر عناصر مهم دیگر به نقش آفرینی و تلاش برای کسب اهداف و منافع ملی خود پرداخته و از جایگاه تماشاگر صرف درآید.
نظاره گر بودن صرف و بی تحرکی باعث می گردد تا جایگاه مهم آزربایجان دچار سقوط شده و هر نیرو و عنصری بر آزربایجان و تصاحب و چیرگی بر آن دلیر گردد. از این رو اگر نمی خواهیم که شاهد تکرار سرنوشت و تجربه تلخ و مخرب یکصد ساله خود باشیم اینبار باید کاملا متفاوت نگاه کرده ، متفاوت اندیشیده و متفاوت عمل نماییم.
فقدان و یا کم رنگ بودن نگاه ملی در گذشته باعث گردیده است تا آزربایجان تحت لوای دیگران و با دیدگاه آنان عمل نماید. نتیجه بینش و عملکرد غیر ملی چیزی جز اسارت ملتمان و تجزیه سرزمینمان و حاکمیت دیگران بر سرنوشتمان نبوده است. اینبار باید کاملا متفاوت و بر اساس اصول منافع ملی مان اندیشیده و عمل نماییم. تا تجربه های تلخ گذشته تکرار نگردد. باید عنصر تورکی به عنوان عنصری تاثیرگذار و قابل اعتماد و اطمینان بخش با توسل به گفتار و رفتارهای هوشمندانه ،ملی،آزادی خواهانه، جدید و ساماندهی شده مطرح شده و برای خود جایگاه ویژه ای در معادلات مختلف پیدا نماید.
برای له نشدن در زیر پای نیروهای مختلف باید به اندازه ای مهم، برجسته، نیرومند و تاثیر گذار شد که هیچ کس قادر به نادیده انگاشتن ما نگردد.

0
0
این مطلب را شیر کنید

Check Also

تاراج سیمان آذربایجان برای ارمنستان توسط حکومت ایران

 جمهوری اسلامی ایران برای تقویت کشور اشغالگر ارمنستان هر نوع کمکی را دریغ نکرده است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 66 = 75