خانه / بین الملل / حمله قریب الوقوع آمریکا به سوریه

حمله قریب الوقوع آمریکا به سوریه

در حالی که تمامی قرائن و شواهد از آماده شدن نیروهای آمریکایی و متحدان فرانسوی و بریتانیایی آن و حمله قریب‌الوقوع آنها به سوریه حکایت دارد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ آوریل/۲۲ فروردین در توئیتی به روسیه هشدار داد که در پاسخ به حمله شیمیایی بشار اسد، موشک‌های آمریکایی به سوی سوریه پرتاپ خواهند شد. ترامپ همچنین در توئیت خود نوشت که روابط بین آمریکا و روسیه هیچگاه و حتی در دوران جنگ سرد نیز تا این اندازه تیره نبوده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به تهدید روسیه که اعلام کرد «موشک‌هایی که به سوی سوریه پرتاپ شوند را رهگیری کرده و آنها را نابود خواهد کرد»، خطاب به روسیه نوشت: روسیه متعهد شده هرگونه موشک شلیک شده به سوریه را ساقط کند؛ پس، «روسیه آماده باش؛ چرا که موشک‌هایی خواهند آمد که کاملاً زیبا، جدید و هوشمندند«!

ترامپ در توئیتی دیگر به روسیه هشدار داد: شما نباید شریک «حیوانی» باشید که مردمِ خود را با گاز می‌کشد و از آن لذت می‌برد.

وزارت خارجه روسیه در اولین واکنش مسکو به این توئیت، هرگونه حمله به سوریه را «جنایت جنگی» خوانده است.
در بیانیه روسیه آمده است: آمریکا به جای اینکه سوریه را بزند، گروه‌های تروریستی را هدف بگیرد. موشک‌های ترامپ همه اسناد مربوط به حمله شیمیایی در سوریه را محو می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیش‌تر در چند توئیت حمله شیمیایی شنبه ۱۸ فروردین/ ٧ آوریل به دوما در غوطه شرقی را محکوم کرده و تهدید کرده بود که این حمله شیمیایی با پاسخ نظامی همراه خواهد بود.
ترامپ همچنین روسیه و ایران را که از رژیم بشار اسد حمایت می کنند، در حملات شیمیایی رژیم اسد، مسئول دانسته است.

 
 

در همین حال، بسیاری از منابع خبری از نقل و انتقال کشتی‌های جنگی آمریکایی در مدیترانه به سوی سواحل سوریه خبر داده‌اند؛ این منابع، همچنین از آمادگی نیروهای هوایی آمریکا در مرزهای اردن و عراق و خلیج فارس برای حمله به مواضع روسیه خبر داده‌اند. همچنین رسانه‌های فرانسوی از آمادگی جنگنده‌های این کشور، از جمله انتقال هواپیماهای “رافال” برای مشارکت در حمله نظامی به سوریه خبر دادند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیشب در نشست مشترک خبری خود با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی امکان شرکت فرانسه در حمله به مواضع سوریه را مطرح کرد.
ماکرون گفت که قصد راه‌اندازی جنگ و درگیری را ندارد و تأکید کرد که هدف حمله احتمالی صرفاً توانایی‌های شیمیایی رژیم اسد خواهد بود و در هیچ حالتی متحدان رژیم سوریه مورد حمله قرار نخواهند گرفت.
وی گفت: «با اطلاعاتی که ما دریافت کرده‌ایم که بخش مهمی از آن در رسانه‌های جهانی بازتاب یافته است، سازمان‌های غیرحکومتی در محل نشان داده‌اند که در دوما سلاح شیمیایی استفاده شده است و اطمینان‌هایی در دست است که استفاده از سلاح شیمیایی توسط رژیم سوریه بوده است. ما با متحدان خود، خصوصاً آمریکا و بریتانیا به تبادل اطلاعات فنی و استراتژیک ادامه خواهیم داد و در روزهای آینده تصمیم خود را اعلام خواهیم کرد. تصمیمی که ما خواهیم گرفت، در هیچ حالتی متحدان رژیم اسد و هیچ کس دیگری را هدف قرار نخواهد داد، بلکه هدف ما، در صورتی که تصمیم بگیریم، ضربه زدن به توانایی تسلیحات شیمیایی است که رژیم بشار اسد در اختیار دارد».

این مطلب را شیر کنید

Check Also

بازداشت گوینده تلویزیون دولتی ایران در آمریکا

به گزارش بایداق به نقل از  پرس تی‌وی مرضیه هاشمی، گوینده این شبکه در فرودگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *