خانه / ایران / آرامگاه ملکه آبیش خاتون در شیراز در آستانه تخریب

آرامگاه ملکه آبیش خاتون در شیراز در آستانه تخریب

تقریباً هم‌زمان با حکومت ملکه «ترکان خاتون قوتلوق» در کرمان، خاتون دیگری در ایران بر استان فارس امروزی حکومت می‌کرد که نام وی ملکه «آبیش خاتون» بود. آبیش خاتون دهمین و آخرین پادشاه سلسله آتابکان فارس بود. پدرش آتابک سعد بن ابوبکر بن سعد زنگی، ششمین پادشاه از سلسله آتابکان فارس بود. بعد از مرگ پدر آبیش خاتون، ابتدا حکومت به تنها برادرش رسید ولی او خیلی زود بدرود حیات گفت و حکومت به پسر عمویش که در عین حال شوهر خواهرش نیز بود، رسید. پسر عمویش نیز بخاطر بی‌کفایتی از طرف مادر آبیش خاتون یعنی ترکان خاتون از سلطنت عزل گردید. (البته توجه شود که ترکان خاتون مادر آبیش خاتون با ترکان خاتون قوتلوق حاکم کرمان نسبتی ندارند و نباید اشتباه گرفته شوند).

سپس حکومت به دیگر پسر عمویش که برادر شوهر خواهرش بود رسید. این پادشاه جدید برای کسب قدرت بیشتر، مادر آبیش خاتون یعنی ترکان خاتون را کشت. اما دایی آبیش خاتون به خونخواهی خواهرش برخاست و پادشاه جوان را شکست داد و او را مجازات نمود و دختر خواهر خود یعنی آبیش خاتون را به پادشاهی رساند.
دایی ملکه آبیش خاتون، علاالدین، از آتابکان یزد بود که او هم بر مملکت یزد پادشاهی می‌کرد. علاالدین هشتمین پادشاه از سلسله آتابکان یزد بود.

بعد از فوت ملکه آبیش خاتون جنازه وی را با احترام فراوان به شهر تبریز برده و در آنجا دفن کردند، ولی بعداً به درخواست دخترش، جنازه وی به شیراز برگردانده و در محلی بنام «رباط آبیش خاتون» در آرامگاهی بسیار پر زرق و برق دفن شد.

امروزه آرامگاه ملکه آبیش خاتون در شیراز نیز در حال ویرانی کامل قرار دارد و شوونیسم فارس مانع از مرمت این آرامگاه می‌شود! دختر ملکه آبیش خاتون نیز در شهر شیراز دفن شده است. ملکه آبیش خاتون افتخار دیگری از افتخارات بی‌شمار تورکان محسوب شده و علی‌رغم آنکه آرامگاهش توسط شوونیسم فارس در حال ویرانی مطلق است، یاد او همیشه در ذهن ما جاویدان است و دنیای تورک این ملکه را فراموش نخواهد کرد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

“وضعیت نشاط اجتماعی در کلانشهرهای ایران خوب نیست”

زهرا ساعی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایران گفت امروز ما متاسفانه در زمینه نشاط اجتماعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *