خانه / ایران / اصلاحات ولیعهد عربستان و اصلاح طلبان ایرانی

اصلاحات ولیعهد عربستان و اصلاح طلبان ایرانی

شاهزاده ۳۲ ساله سعودی از وقت روی کارآمدن دست به اصلاحات گسترده ای زده است. براساس این اصلاحات زنان و خانواده ها اجازه پیدا کردند در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند. همچنین زنان اجازه صدور فتوا نیز پیدا کردند. ممنوعیت رانندگی زنان نیز در این کشور برداشته شد. اصلاحاتی دیگر نیز در این حوزه انجام شده است که با استقبال جوانان عربستانی مواجه شده است.

مقایسه اصلاحاتی که ولیعهد عربستان در این کشور انجام داده است با اصلاحاتی که اصلاح طلبان ایرانی وعده می دهند خود دستمایه برخی بحث ها بین کاربران ایرانی شده است.

اصلاحات پر شتاب در عربستان سعودی بر افکار عمومی ایران تاثیر زیادی گذاشتهاست. دیدن این تغییرات سریع و مقایسه ان با ۲۰ سال اصلاح طلبی در ایران در خشم عمومی ایرانیان و سردادن شعارهایی مثل «اصلاح طلب،اصولگرا…دیگه تمومه ماجرا» کاملا تاثیرگذار می باشد.

اصلاحاتی که شاهزاده جوان در عرض چندماه انجام داد ردر  مقایسه  با کارنامه ۲۰ ساله اصلاح طلبان در رژیم جمهوری اسلامی؛ اینجاست که تفاوت اصلاح طلب و استمرار طلب و همچنین رژیم های عرفی و قابل اصلاح با رژیم های غیر قابل اصلاحی همچون جمهوری اسلامی ولایت فقیه کاملا  مشخص است.

ولیعهد جوان عربستان سعودی همچنین جمهوری اسلامی را «مسئول بی ثباتی و افراط گرایی در خاورمیانه» قلمداد کرد و انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ را عامل گرایش کشورهایی چون عربستان سعودی به افراط گرایی مذهبی دانست.

به گفته او سختگیری های مذهبی قبل از انقلاب اسلامی ایران در عربستان وجود نداشت. او در توضیح بیشتر گفت: « در دهه ١٩٦٠ میلادی، زنان عربستان مجبور نبودند با همراهی مرد خانواده سفر کنند اما حالا این وضعیت وجود دارد و ما می‌خواهیم آن را کنار بگذاریم و راهی را برای حل این مشکل پیدا کنیم که به شرایط خانوادگی و فرهنگی کنونی هم خسارت نزند.

منبع:توانا

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *