خانه / در حاشیه / ‍ از سنت‌های قدیمی؛ تهیه بلغور با آسیاب دستی/ معصومه یکانی

‍ از سنت‌های قدیمی؛ تهیه بلغور با آسیاب دستی/ معصومه یکانی

تا همین چند دهه ی اخیر امکانات بسیار کم بود ومردم برای اینکه در روزهای سرد زمستان آذوقه کافی برای خوردوخوراک داشته باشند درتابستان کارهای مختلفی انجام می دادند. ازاین جمله ی می توان به تهیه بلغورگندم اشاره کرد که به روش کاملا سنتی تهیه می شد.

بعد از برداشت گندم مقداری از آن را برای تهیه بلغور کنار می گذاشتند ودر فرصتی مناسب گندمها را داخل دیگ مسی ریخته ودر آب می جوشاندند، بعداز آنکه گندمها پخته شد آنهارا در جایی آفتاب گیر پهن می کردند تا کاملا خشک شوندو بعد آنها را با آسیاب دستی به شکل بلغور درمی آوردند.

آسیاب دستی شامل دو سنگ دایره ای شکل بود که روی هم قرار می گرفتند ، وسط سنگ زیرین یک پایه ی چوبی قرار داشت و وسط سنگ رویی هم سوراخ بزرگی داشت که پایه ی سنگ زیری از داخل آن رد میشد ، سنگ رویی یک دسته چوبی داشت که وقتی دو سنگ را روی هم می گذاشتند داخل سوراخ سنگ بالایی گندم می ریختند وبا دسته ی چوبی سنگ بالایی رو به حالت دورانی حرکت می دادند وگندمهای ریخته شده کم کم آسیاب می شد وبه شکل بلغور درمی آمد ، فردی هم باید در حین کار، داخل سوراخ را از گندم پرمی کرد.

بعد بلغورهای به دست آمده را الک می کردند وآردی از آن بدست می آمد که در اصطلاح ترکی به آن (قووود) می گفتند و این قوود را با کمی شکر شیرین میکردند و به کودکان می دادند تاآن را بخورند.

می توان گفت قووود یک خواراکی سالم ومفید برای کودکان بود.یادم هست وقتی کودکی هفت ، هشت ساله بودم وقتی مادرم بلغور درست می کرد خیلی دوست داشتم به آنهاکمک کنم و دسته ی چوبی سنگ بالایی آسیاب را با دست کوچکم می گرفتم وبه کمک مادرم آن را حرکت می دادم واین خاطرات لذت بخش همیشه در ذهنم ماندگار هستند.

رسم تهیه ی بلغور در خانواده های آزربایجانی باعث نزدیکی وصمیمیت بین همسایه ها بود.

خانم های آزربایجانی باهمکاری هم کارهای زیادی انجام می دادند ودر این میان کودکان هم مشغول بازی های دسته جمعی می شدند.

اما افسوس باگذشت زمان وپیشرفت علم و تکنولوژی، این رسوم کهن به فراموشی سپرده شده اند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن