خانه / ایران / ۷۰ ضربه شلاق برای «سلبی مرندی»، مادر ۸۰ ساله بر سر فوت بحث‌برانگیز پسرش در زندان خوی

۷۰ ضربه شلاق برای «سلبی مرندی»، مادر ۸۰ ساله بر سر فوت بحث‌برانگیز پسرش در زندان خوی

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق » ب بنا به گزارش منابع محلی یک خانم ۸۰ ساله به ۷۰ ضربه شلاق در شهر خوی محکوم شده و این حکم در رابطه با وی اجرا شده است. انتشار این خبر واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی در پی داشته است.

سلبی مرندی، زن ۸۰ ساله‌ای است که روز پنج‌شنبه ۷ آذرماه، به دفتر اجرای احکام دادگستری شهر خوی احضار شده و پس از اجرای حکم ۷۰ ضربه شلاق، در وضعیتی نامساعد و در حالی که توان حرکت نداشته، برای اجرای حکم هشت ماه حبس، به بند زنان زندان این شهر منتقل شده است.

سلبی مرندی، مادر بهروز زینال‌نژاد است که یک سال پیش در زندان خوی در بند بوده و در این زندان به شکل مشکوکی جان باخته است.

بر اساس خبر منتشر شده در تاریخ ۲۴ دی ماه ۹۷، جسد بهروز زینال‌نژاد روز ۲۳ دی‌ ماه در داخل دستشویی زندان خوی توسط هم‌بندیهای او کشف شد. این زندانی جرایم عادی در اعتراض به موافقت نکردن مسئولان زندان با درخواست مرخصی‌اش، سه روز پیش از مرگ با دوختن لب‌هایش اقدام به اعتصاب غذا کرده بود.

با آنکه مسئولان زندان در آن زمان اعلام کردند که این زندانی با بند کفش اقدام به خودکشی کرده و به زندگی خود پایان داده، اما پزشکی قانونی شهر خوی در مورد علت مرگ بهروز زینال‌نژاد اظهار نظر نکرده است.

خانواده این زندانی پس از دیدن جسد او ادعای خودکشی با بند کفش را رد کرده و برای پیگیری موضوع به دفتر رئیس زندان مراجعه کرده بودند، اما گفته می‌شود رفتار نامناسب رئیس زندان و قاضی ناظر بر زندان با آنها، منجر به بروز درگیری و تخریب برخی وسائل دفتر زندان شد.

به دنبال این اتفاق، رئیس وقت زندان و قاضی ناظر بر زندان خوی از این خانواده شکایت کردند و دادگاه عمومی خوی، سلبی مرندی، مادر خانواده و عاطفه زینال‌نژاد، دختر خانواده را به ۷۰ ضربه شلاق و ۸ ماه حبس محکوم کرد.

گفته می‌شود عاطفه زینال‌نژاد از معرفی کردن خود به دادگاه تاکنون خودداری کرده است.

یک فعال حقوق بشر گفته است که بهروز زینال‌نژاد از حق رسیدگی پزشکی محروم بود؛ بنابراین اعتصاب غذا کرد و در زندان فوت کرد. گفتند خودکشی کرده. خانواده نپذیرفت و پیگیری کرد. خانواده داغدار با مسئولینی که مسئول مرگ فرزنداند درگیر شدند. مسئولین از آن‌ها شکایت کردند.

جمهوری اسلامی در حالی از مجازات‌های تحقیرآمیز مانند شلاق استفاده می‌کند که میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیرانسانی و موهن از جمله شلاق و اعدام را ممنوع کرده است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن