خانه / ایران / ۵۵ درصد قدرت اقتصادی ایران تنها در اختیار ۵ استان فارس نشین + جدول

۵۵ درصد قدرت اقتصادی ایران تنها در اختیار ۵ استان فارس نشین + جدول

بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی خود منابع حکومتی ایران، طی سال‌های اخیر، نزدیک به ۵۵ درصد تولید ناخالص داخلی ایران تنها توسط ۵ استان فارس نشین انجام می‌گیرد. این تبعیض اقتصادی هدفمند، باعث افزایش مهاجرت و بیکاری در سایر شهرهای غیر فارس شده است.

به گزارش گوناز تی وی، شاخص تولید ناخالص داخلی نشان‌دهنده « قدرت تولید و قدرت زایندگی یک اقتصاد» است و از جمع ارزش کالاها و خدمات نهایی تولیدشده در داخل یک اقتصاد در یک بازه زمانی مشخص (یک سال) به دست می‌آید.

هر چه تولید ناخالص داخلی بیشتر باشد به‌نوعی می‌توان گفت که آن اقتصاد بزرگ‌تر و قوی‌تر است. سطح رفاه بالاتر، امکانات زندگی، شغل و… سایر نیز بهتر است.

فهرست زیر نشان‌دهندهٔ تولید ناخالص داخلی استان‌های ایران بر اساس گزارش‌های بانک داده‌های اقتصادی و مالی وزارت امور اقتصاد و دارایی در سال ۱۳۹۴ شمسی است:

با توجه به جدولی که ملاحظه می‌کنید از کل ۳۱ استانی که در ایران وجود دارند، 54.7 درصد تولید ناخالص ایران در اختیار تنها ۵ استان این کشور است.

در استان‌هایی که سهمی در اقتصاد ندارند، معضلاتی نظیر مهاجرت از روستاها، بیکاری و انواع آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود. اعمال این عدم تعادل و توازن بین شهرهای فارس نشین و غیر فارس نشین نشان می‌دهد که حکومت ایران هیچ رغبتی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد ثبات اقتصادی و شغلی در شهرهای غیر فارس نشین که عمدتاً در حاشیه مرزهای ایران می‌باشند، ندارد.

این در حالی است که بسیاری از شهرهای آذربایجان جنوبی، غنی از معادن فلزی چون طلا، مس، آلومینیوم و… و معادن غیرفلزی چون گچ، گرانیت، کوارتز و… است. کانی‌های این معادن به‌صورت خام استخراج و جهت تبدیل به کالاهای ارزش افزوده ای به شهرهای فارس نشین به یغما می‌روند.

همچنین شهرهای اردبیل، قزوین، تبریز، اورمیه و… در کنار دریاچه اورمیه با آثار زیست‌محیطی، کوهستانی، جنگی کمیاب و آثار تاریخی، فرهنگی، هنری غنی، زمین‌های حاصلخیز کشاورزی و باغی و غذاهای متنوع می‌توانند به قطب بی‌نظیر صنعت گردشگری برای محور توسعه اقتصادی محسوب شوند که عمداً مورد بی‌توجهی قرارگرفته‌اند.

هم‌اکنون استان‌های غیر فارس در ایران تبدیل به مراکز استعمار استان‌های فارس نشین ایران شده‌اند. وضعیت فرار کودکان از تحصیل، نبود بهداشت و آب آشامیدنی، مدارس فرسوده؛ راه‌های ارتباطی غیراستاندارد، بیکاری، نبود بیمارستان‌های مجهز و… در شهرهای غیر مرکزی و مرزی ایران به طرز وحشتناک و غیرانسانی رو به افزایش است.

این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن