خانه / مقالات / دنیای ترکان / گزیده ای از نماد گرگ خاکستری در باور تورکان

گزیده ای از نماد گرگ خاکستری در باور تورکان

در ترکی باستان و حتی در بین مغول ها به “گرگ” بوری-بورو گفته می شد که با کلمه ی سومری آن یعنی “اوُبارا” از یک ریشه می باشد. گرگ در بین ترکان مقدس بوده و بدین علت “قورد” نامیده میشود که از “قورتارئجی” = نجات دهنده گرفته شده است. اما آیا “تقدس” گرگ در بین ترکان از 26000-40000 سال پیش شروع می شود که ترکان هنوز شکارچی و دارای ژن اِف بودند و قسمی از گرگها هم در سیبری تغییر ژن داده و به گرگان-سگی تبدیل شده بودند. با مقایسه ی تقدس ژن گرگ در بین سرخپوستان و اسکاندیناویها این بسیار نزدیک به حقیقت است .باراک نام سگ تندروی بهشتی که سومریان با سوار شدن بر پشت آن به آسمان می رفتند در ترکی شامانیکی پرنده ای بود با بدن گرگ که شامان بوسیله ی آن به پیش تانری معراج می نمود.در زبان ترکی باراک معنای گسترده ای دارد ترکهای قرقیز سگهای اصیل را ؛ باراک؛ می نامیدند. در داستان ؛ اوغوز؛ نیز از قومی بنام ؛ ایت باراک؛ سخن میرود و نام توتم آنان نیز سگی می باشد که از یک پرنده زاده شده است. در زبان ترکمنی نیز نام یک پرنده آبی ؛ باراک؛ به معنی رونده میباشد.
گرگ خاکستری و آسمان
بیشتر باور مردمان ترک از گرگ در اساطیر ترک”بوز قورد” است اما در اساطیر ترک ، گؤک قورت (گرگ آسمانی) و آغ گئییک (گوزن سفید) در آسمان زاده شده اند.رهبر و اداره کننده گله گرگ ها را گؤک قورت و رهبر و سر دسته گله گوزن ها را گؤک گئییک مینامند.
در اساطیر، پدران اولیه چنگیزخان گؤک قورت و یک گؤزن ماده است.
برخی از جوامع ترک نژاد خود را به گرگ و برخی دیگر به گؤزن نسبت می دهند.
گؤک قورت در میتولوژی (اسطوره شناسی) ترکی جایگاه ویژه ای دارد به گونه ای که ترکها به خود نام گؤک ترک لر به معنای ترکان آسمانی را داده بودند.
گؤک در گؤک قورت اسم خاص است به همین خاطر ترکها نام گؤک تورک را بر خود نهاده بودند.
گؤک قورت در واقع میتواند همان گرگ آلفا باشد.

ویژگی ها
ویژگی های گرگ خاکستری را بصورت اساسی میتوان بدین شکل بترتیب بیان نمود:
1_گرگ خاکستری به پدرش وابسته است.اگر یک گرگ خاکستری نر از گله خود جدا گردد و با گله گرگهای سیاه روبرو شود بدان حمله نموده و ریاست گروه را بدست میاورد.
2_گرگ خاکستری همیشه نسبت به آزادی اش حساس بوده و تن به اسارت نمیدهد، تنها حیوانی که عنوان خانگی نشدن را در دنیا یدک میکشد گرگهای خاکستری آسیای میانه هستند.گرگ خاکستری زمانی که اسیر میشود کیسه ای که در حلقومش قرار دارد را دریده و خودکشی میکند.گرگهای خاکستری اسارت را به هیچ وجه تحمل نکرده و نمیپذیرند، ممکن نیست بتوان به گردن یک گرگ خاکستری قلاده زده و در یک قفس حبس نمود.
3_گرگ خاکستری تنها به مقدار نیاز و در حد تغذیه خود شکار میکند و به حیوانات بچه دار حمله نمینماید و از لش ها تغذیه نمیکند.
4_گرگ های خاکستری نسبت به جفتهای خود حسود هستند،یک گرگ خاکستری ماده به هیچ وجه با یک گرگ سیاه جفت نمیشود،گرگ خاکستری در طول زندگی تنها یک جفت انتخاب میکند و تا زمانی که جفتش نمرده است جفت دیگری انتخاب نمیکند.
5_گله گرگ های خاکستری با پیشروهایی از چپ و راست و نیروهایی که از مرکز با تمام قوا میایند به دشمنانشان حمله میکنند.گرگ خاکستری ساختاری دارد بسیار جسور و تا حد مرگ مبارزه میکند و به هیچ وجه تن به اسارت نمیدهد.
6_گرگهای خاکستری یک سردسته دارند و گله از امر سردسته خارج نمیشوند و پیرو سردسته هستند،به هنگام استراحت در اطراف سردسته تدابیر لازم را اتخاذ میکنند.به هنگام شکار بصورت دسته جمعی شکار میکنند.
7_گرگهای خاکستری با تشکیلات زندگی میکنند و فعالیت های خود را بصورت گروهی انجام میدهند.
8_اگر 40 عدد گرگ خاکستری را که در برف حرکت میکنند تعقیب کنید تنها پنج و یا شش رد پا را خواهید دید چرا که گروه با گذاردن پاهایشان در جای پاهای سردسته گروه حرکت میکنند و بسیار ارگانیزه هستند.
9_اگر پدر و مادر یک بچه گرگ خاکستری بمیرد دیگر گرگهای خاکستری آن بچه را به فرزندی میگیرند و همانند فرزند خود آن را بزرگ میکنند و مانع مرگ او میشوند.
10_سمبل ترکها گرگ خاکستری یال دار است یعنی گؤک بؤرو.این نوع گرگ تنها در آسیای میانه زیست میکند
ملت ترک گرگ خاکستری یال دار را به خاطر این ویژگی هایش سمبل خود نموده است.
جایگاه
گرگ خاكستری در اسطوره های پیدایش گوگ ترك ها(ترك های آسمانی)عنصر میتو لوژیك برجسته ای است.طبق نوشته قدیمی ترین منابع چینی ،اولین خاقان گوگ ترك ها كه‹‹آسینا›› یا آچینه نام داشت از یك ماده گرگ خاكستری زاده شده بود .این خاقان دارای نیروی ماوراء طبیعی بود و بر روزقارها و یاغموت ها حكمرانی می كرد.توضیح اسطوره فوق این است كه كه گوگ ترك ها در سواحل غربی دریای غرب زندگی می كردند ،یكی از ملل همسایه كه دشمن آنان بود با حمله ای آنان را قتل عام كرد،از این كشتار تنها یك پسر بچه زنده ماند .سرباز دشمن كه او را دیده بود نخواست او را بكشد ولی دست ها و پاهای وی را برید و او را در باتلاقی انداخت . این بچه را گرگ ماده ای پیدا نموده وبزرگ كرد و از وی حامله شد،خان دشمن وقتی از زنده ماندن او با خبرگشت ماموران خود را برای كشتن آن شاهزاده فرستاد و گرگ خاكستری قبل از رسیدن ماموران دشمن شاهزاده را برداشت و به شرق آمد و در غاری پناه گرفت و در همانجا پسری بدنیا آورد.بعد ها خاقان های ترك هر سال در ماه مخصوصی آدمهای خودشان را به این غار مقدس می فرستادند و درآنجا قربانی كرده و به ارواح اجدادشان هدیه می كردند .این غارها را ترك ها‹‹بودون اینلی›› یعنی خدای نگهدارنده ملت می نامیدند.
خان های گوگ ترك ها در مقابل فرارگاه ها و اقامتگاه هایشان علمی نصب می كردند كه شكل كله گرگ را داشت.سایر تیره های ترك نیزكه در آسیای مركزی حكومت كرده اند درباره منشأ پیدایش خودشان همواره روی عنصر گرگ تأكید می كردند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

گاف بزرگ مهرداد میناوند در صفحه ی اینستاگرامش

به گزارش «وبسایت خبری تحلیلی _ بایداق »  مهرداد میناوند فوتبالیست مطرح تیم پرسپولیس در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن