خانه / بین الملل / گزارش وزارت خارجه امريكا:380 زندانی عقیدتی در ایران

گزارش وزارت خارجه امريكا:380 زندانی عقیدتی در ایران

گزارش سالانه وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در زمینه آزادی ادیان، روز چهارشنبه ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) منتشر شد. وزارت خارجه آمریکا از قول مرکز اسناد حقوق بشر ایران نوشته، تا پایان سال گذشته میلادی ۳۸۰ زندانی عقیدتی در زندان‌های ایران بوده‌اند که تنها به دلیل عضویت‌شان در گروه‌های اقلیت دینی و یا فعالیت‌های دینی بازداشت شده‌اند. در میان آنها ۲۵۰ سنی، ۸۲ بهایی، ۲۶ نوکیش مسیحی، ۱۶ سنی صوفی، ۱۰ نفر اهل حق یا یارسانی، سه نوکیش سنی مذهب که از شیعه به سنی گرویده‌اند و دو زرتشتی وجود دارند.
در این گزارش ، کشور ایران که اکثریت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند، در سال ۲۰۱۵ حداقل ۲۰ نفر به اتهام “محاربه” (جنگ با خدا) که اتهامی دینی است اعدام شده‌اند که اکثریت آنها را سنی‌های کرد تشکیل می‌دادند. تعداد بسیاری زندانی دیگر نیز که اکثر آنها سنی هستند منتظر اجرای حکم اعدامشان هستند.
بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، به نقل از جامعه بهاییان، این گروه دینی از سوی حکومت ایران به طور سیستماتیک مورد اذیت و آزار و تبعیض قرار می‌گیرد، موسسات و نهادهای آنها بسته و حقوق اولیه آنان نقض می‌شود.
این گزارش به نقل از مسیحیان تبعیدی نیز نوشته که مسیحیان به ویژه پروتستان‌ها و کسانی که از اسلام به مسیحیت گرویده‌اند و مناسک مذهبی را علنی انجام می‌دهند در سطوح مختلف مورد اذیت و آزار و تعقیب قرار می‌گیرند.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن