خانه / ایران / گزارشی از نشست بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه اورمیه

گزارشی از نشست بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه اورمیه

فاطمه ظفر نژاد: تکنوکرات‌ها، مهندسین، شرکت‌های مشاور و پیمانکاری که باعث خشکی دریاچه اورمیه شده‌اند، دوباره برای احیای آن دورهم جمع شدند و خواستند راهگشایی کنند.
ظفرنژاد بابیان اینکه در ۱۹ بند برنامه احیای دریاچه اورمیه مسائلی عنوان‌شده که درواقع هیچ ربطی به نجات دریاچه ندارد گفت: پرداختن به مسائلی مانند، تهیه کاداستر منطقه، بررسی برداشت نمک از رودخانه‌ها، خط انتقال دریاچه خزر، زاب و بستن چاه‌های کشاورزی و … نشان می‌دهد که آسیب‌شناسی مناسبی از وضعیت این دریاچه صورت نگرفته است.
به گفته وی، بستن چاه‌های کشاورزی که دربندهای برنامه احیا آمد و بسیار بر آن تأکید شد به این معناست که کشاورزان در کشاورزی‌شان محدود کنیم و گنجاندن نقش کشاورزی در خشک شدن دریاچه اورمیه به این معناست که مسئولیت خشکی دریاچه را به گردن کشاورزان و چاه‌های کشاورزی انداخته‌ایم.
ظفرنژاد ابراز داشت: کارشناسان این طرح، کشاورزانی را که حدود ۶ هزار سال در این حوزه کشاورزی کرده بودند و دریاچه را نخشکانده بودند مقصر اصلی دانستند درحالی‌که روند خشکی دریاچه اورمیه در فاصله دهه ۴۰ تا ۸۰ شمسی به دلیل مدیریت سازه‌ای و دولتی که بر روی آن اعمال‌شده بود، اتفاق افتاد.
وی افزود: این بلا با ساخت ۵۶ سد بر سر دریاچه آمد و کارگروه ‌باید برنامه‌ریزی‌اش را بر اساس شرایط این حوزه آبریز برآورد می‌کرد.
وی در ادامه اجرای طرح نکاشت را خیانت به حوزه کشاورزی دریاچه اورمیه دانست و گفت: اگر ستاد دقیق‌تر بررسی می‌کرد مصارف نادرست آب مثل مصارف شرب و شهری باید کنترل می‌شد. اما به‌جای اینکه شکل نادرست توزیع آب را تغییر دهیم یقه کشاورز را چسبیدیم این در حالی است که کشاورزان ما در مصرف آب دقت خوبی دارند و کشاورزی امروز حاصل ۶-۱۰ هزار سال کشاورزی دیم است، طرح نکاشت یک طرح خیانت‌آمیز است چراکه کشاورزی که مجبور شود پول بگیرد و ۵ -۲ سال کشاورزی نکند به شهر مهاجرت خواهد کرد و همان مصیبتی که ۶ تا ۷دهه گذشته از مهاجرت روستائیان به شهر داشتیم و موجب کاهش جمعیت روستایی شد دوباره گریبان ما را خواهد گرفت.
وی با یادآوری این نکته که نیاز دریاچه حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب آب است، اظهار داشت: ستاد برای بازگشت این حجم آب هیچ کار مفیدی انجام نداده و تنها با هزینه‌های میلیاردی برای سفر به آمریکا، طرح‌های مشورتی انتقال آب اقدام کرده است که جیب عده‌ای را پر کند.
حتی یک متخصص محیط زیست در ستاد احیا وجود ندارد!
همچنین در ادامه این نشست مهرداد میرسنجری با یادآوری این نکته که دیدگاه‌هایی که در خصوص عملکرد ستاد احیای دریاچه اورمیه در این نشست بیان می‌کند، دیدگاه‌های مجید مخدوم پدر علم ارزیابی محیط زیست ایران نیز هست، گفت:‌ متأسفانه در ستاد احیای دریاچه اورمیه حتی یک متخصص محیط زیست نیز وجود ندارد. اقتصاددان، مهندس کشاورزی و برق تا کتابدار و حسابدار در این ستاد جای دارند اما خبری از متخصص محیط زیست نیست!
این کارشناس با تأکید بر اینکه تغییرات اقلیمی همواره در طول ۶ هزار سال گذشته کشور ایران وجود داشته و ایران کشور نیمه‌خشک است، اظهار داشت: چگونه ممکن است بر اساس گفته دولتمردان ایرانی تغییرات اقلیمی موجب خشکی دریاچه اورمیه شده باشد درحالی‌که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری این دریاچه، دریاچه وان در ترکیه با بهترین شرایط اکولوژیکی زنده و پایدار است.
ستاد احیای دریاچه اورمیه تنها با تخصیص اعتبارات کلان و برنامه‌های عقب‌افتاده عده‌ای نوکیسه را احیا کرد
بابک توتونچی دبیر جبهه محیط زیست و سلامت نیروهای انقلاب اسلامی نیز بابیان اینکه حسن روحانی، رئیس‌جمهور با ایجاد ستاد احیای دریاچه اورمیه تنها با تخصیص اعتبارات کلان و برنامه‌های عقب‌افتاده عده‌ای نوکیسه را احیا کرد گفت: بر اساس آمارهایی یک مؤسسه تحقیقاتی که تغییرات سطح آب را از سال ۱۳۴۷ همه‌ساله در ۲۲ خردادماه بازخوانی و اعلام می‌کند از سال ۹۲ تا امروز تراز آب دریاچه اورمیه ۱۲ سانتی‌متر کاهش‌یافته است.
توتونچی تأکید کرد: عیسی کلانتری و همفکرانش با راه‌اندازی خانه کشاورز به فکر از بین بردن کشاورزی ایران هستند.
وی در ادامه تصریح کرد: آن‌ها معتقدند تا زمانی که کشاورزی تعطیل نشود، اورمیه احیا نمی‌شود. تصمیم به تعطیلی کشاورزی از حضور مافیای کشاورزی و واردات نشأت می‌گیرد. کسانی که حضور و لابی آن‌ها در ستاد دریاچه اورمیه کاملاً مشهود است.
وی با اشاره به اینکه حفظ ستاد احیا برای بسیاری از اعضا و اطرافیان آن مهم است،‌گفت: در سال ۹۵، دولت و پیاده‌نظام‌های دولت با این فکر که ممکن است دولت آینده ازان آن‌ها نباشد به فکر حفظ ستاد احیا افتادند در مصاحبه تک تک اعضای این ستاد به خوبی نگرانی قابل مشاهده است.

به عقیده وی آن‌ها خواستار حفظ شاکله ستاد احیای دریاچه اورمیه برای رسیدن به اهداف اقتصادی خود هستد، دقت به اینکه ستاد احیا در مرحله اول ۳ هزار چاه را خشکاند، با این توجیه که از طریق چاه‌های عمیق برداشت‌های غیرمجاز صورت می‌گرفته و سفره‌های زیرزمینی تخلیه می‌شده‌اند، کمی اهداف مافیای آب و کشاورزی را روشن می کند.
این فعال محیط زیست در ادامه اظهار داشت: مگر دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه تخصصی برای مشاوره به ستاد احیای دریاچه وجود نداشت و یا درجه علمی پایین داشت که مسئولان این ستاد به سمت دانشگاه شریف و دانشگاه تهران رفتند. نقش دانشگاه‌های اورمیه و تبریز در این بین کجاست؟ چرا حتی به این دانشگاه‌ها اجازه سوال در خصوص احیا داده نمی‌شود؟
وی در ادامه گفت: به نظر من طرح احیای دریاچه اورمیه درواقع پایلوتی برای آزمایش طرح بیابانی کردن ایران است، اینکه گفته می‌شود می‌خواهیم دریاچه اورمیه را احیا کنیم، دروغی بیش نیست.
توتونچی با اشاره به سفر نماینده محیط زیست دبیرکل سازمان ملل به ایران برای بررسی روند احیای دریاچه اورمیه گفت: اگر به اخبار ۲۰ روز تا یکماه قبل از سفر نماینده سازمان ملل برگردیم می‌بینیم که دریچه سدها در این مدت به سمت دریاچه اورمیه باز شد، یعنی در زمان بازدید وی سطح آب دریاچه بالا آمده تا مسئولان ستاد بتوانند دوباره هزار میلیارد تومان برای احیا این دریاچه از سازمان ملل کمک بگیرند.
توتونچی در خصوص بیکار شدن کشاورزان و مهاجرت آن‌ها به شهرهای اطراف نیز گفت: اگر هزار میلیاردی که ستاد دریاچه اورمیه حیف و میل کرده را به کشاورزان بیکار شده این منطقه می‌دادند برای زندگی چندین ساله آن‌ها کفایت می‌کرد و در این مدت به دریاچه اورمیه فرصت می‌دادیم تا به خودپالایی بپردازد.
ادعای ۹۲ درصدی آب در حوزه کشاورزی یک دروغ شاخدار است
وی در خصوص این ادعا که ۹۲ درصد آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: این یک دروغ شاخ‌دار است باید بدانیم که کشاورز تأمین کننده امنیت غذایی ماست حتی اگر این مقدار از آب از سوی کشاورزان حیف و میل شود باید به جای تعطیلی کشاورزی به فکر مدیریت مصرف آب و بازچرخانی آن باشیم اما مسئولان ستاد احیای دریاچه اورمیه با ارتباطات پیچیده‌ای که دارند با اجرای طرح نکاشت (تعطیلی کشاورزی) همزمان طرح واردات آب مجازی، توسعه محصولات دستکاری ژنتیکی مقاوم به بی‌آبی را دنبال می‌کنند که این مافیا در پس پرده به فکر بیابانی کردن منطقه اورمیه است.
توتونچی گفت: با چیدمان این پازل می‌فهمیم که اورمیه با سیستمی که ستاد احیا در نظر گرفته، نه تنها احیا نمی‌شود که به سمت بیابانی شدن پیش می‌رود. درواقع از سوی این مافیا پروژه بیابانی کردن ایران را در منطقه اورمیه تست می‌کنند.
به گفته وی، با ادامه روند فعلی نه تنها شرایط بهتر نمی‌شود بلکه رو به نابودی کامل دریاچه اورمیه می‌رویم و تنها با مدیریت شایسته علمی در یک برنامه بلندمدت امکان احیای دریاچه اورمیه وجود دارد.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

12 نظر

  1. Non prescription website http://www.pccareuk.com/home/pharmacy/tylex.html ordering online without visiting a doctor’s office.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن