خانه / ایران / گزارشی از بیگاری کشیدن از کارگران کارخانه موکت ترمه کرمان

گزارشی از بیگاری کشیدن از کارگران کارخانه موکت ترمه کرمان

کارگران کارخانه موکت ترمه کرمان هیچگونه امنیت شغلی ندارند. این کارگران با سابقه چندین ساله هنوز به صورت روزمزدی و با ۱۲ ساعت کار بدون استراحت کار می کنند که گاهی اوقات با خواب آلودگی و سانحه روبرو می شوند. اگر کارگری در این رابطه اعتراض نماید اخراج نصیبش می شود.
این واحد صنعتی در جاده تهران قرار دارد و بنابه گفته مدیر عاملش در حال حاضر ۷۵ نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند و در ماه جاری تعداد آنان به ۱۰۰ نفر خواهد رسید.
این کارخانه به علت بخش های مختلفی که دارد ساعات و شیفت کاری کارگران آن متفاوت است از جمله اینکه یک بخش به طور ۴ شیفت کار می کند و اصلا تعطیلی ندارد، بخش دیگر به صورت ۲۴ روز مداوم کار می کنند و ۶ روز تعطیل هستند.
اکثر کارگران از اوضاع کار در این کارخانه ناراضی هستند ولی بدلیل برخی برخوردها و اخراج هایی که اخیرا انجام شده آنها می ترسند حرف بزنند و از سختی کار بگویند.
بالاخره با کمی تامل یک نفر لب به سخن و گشود و از سختی کار گفت و اینکه حدود چندین سال است در این کارخانه به صورت روزمزد کار می کند و خبری از بیمه و مزایا و سختی کار نیست،
او می گوید ما امنیت شغلی نداریم بارها شده که اعضای بدن برخی از همکارانمان لای این دستگاه ها رفته و کسی از ترس اینکه مبادا اخراج شود صدایش در نیامده است .
دیگری گفت : توجه مدیر عامل از لحاظ رسیدگی به کارگر صفر است، حدود ۷ سال سابقه کار دارم که به صورت روزمزد کار می کنم، دو سال اول بیمه نداشتم ، ۱۲ ساعت بدون استراحت پای دستگاه می ایستیم از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح بارها شده که کارگران به علت خواب آلودگی و خستگی دست و پایشان لای دستگاه رفته و قطع شده است.
به تازگی سختی کار به این کارخانه خورده ولی مدیرعامل کاری می کند که چنین امتیازی برای کارگران محسوب نشود. به همین علت آنها را به صورت روزمزد و بدون بیمه تسویه حساب می کند، و اگر در این رابطه کسی اعتراض کند سریع اخراج می شود.
کارگر دیگری کف دستش را نشان داد و گفت تو را خدا ببینید جای بخیه است و سال گذشته دستم لای دستگاه رفته، دیگری پایش را نشان داد. جوان ۳۵ ساله ای جلو آمد و گفت من سن و سالی ندارم به علت نداشتن ماسک ریه هایم مشکل پیدا کرده است . او متولد ۵۶ و متاهل است و دو فرزند دارد.
دیگری چک بدست نزدیک آمد و گفت بخدا جوانی ام را روی این کارخانه گذاشتم حدود ۴ سال بدون بیمه و مزایا و به صورت روزمرد کار کردم آخر اسفند ۹۵ بود که به ما گفتند اگر کارگر نیاز داشتیم با شما تماس می گیریم ،کارخانه دو ماه تعطیل بود بعد از آن تماس گرفتند و خواستند به سر کار بیاییم، بعد از گذشت۱۰روز مرا اخراج نموده و وقتی سوال کردم چرا؟ می گوید دیگر نیازی به نیرو نداریم. از سن ۲۴ سالگی در این کارخانه مشغول به کار شدم. از سال ۱۳۸۲ مشغول به کار شدم حدود ۱۴ سال است که اینجا کار می کنم ، به صورت سه ماهه با ما قرارداد می بندند، به ما گروه پایه نمی دهند، امنیت شغلی نداریم و با کوچکترین صحبت و اعتراض ما را اخراج می کنند، بعد از ۱۴ سال کار کردن می توانند راحت مرا اخراج کنند و دستم به جایی بند نیست.

منبع : جوانه ها

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن