خانه / ایران / گران ترین خانه جهان، خانه یک اصیل زاده و باستانشانس قاجار در تهران است

گران ترین خانه جهان، خانه یک اصیل زاده و باستانشانس قاجار در تهران است

گران ترین خانه دنیا در ایران که پرفسور پوپ آمریکایی در دهه ۴۰ از آن دیدن کرده و از آن به عنوان پر قیمت ترین خانه در کل جهان نام برده است!

این خانه متعلق به شهردار تهران در دوره ناصرالدین شاه بوده و بعد از آن به نوه اش که استاد دانشگاه تهران بود رسید!

این اصیل زاده قاجاری، با ذوق تمام از این خانه یک موزه به تمام معنا ساخت که خشت به خشت آن باستانی و یادآور یک تکه از خاطرات این سرزمین بوده و است!

– این خانه امروزه موزه دکتر مقدم نام دارد ودر خیابان سپه تهران حدفاصل میدان حسن آباد و خیابان ولی عصر قرار دارد ومورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد شجره نامه دکتر مقدم و همسر فرانسوی ایشان و آثار نقاشی دکتر و گردآوری اشیا باستانی از خانه های قدیمی قجری وکار گذاشتن آن ها دراین خانه اجدادی به زیبایی مشهود است ودیدنی است.
وی خانه خودرا به صورت موزه در زمان حیات خود تقدیم به دانشگاه تهران نموده است.

-یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تهران که بسیار دیدنی و جذاب است خانه موزه مقدم یا موزه دانشگاه تهران نام دارد. خانه موزه مقدم در روزگاران پیشین خانه و کاشانۀ خاندان محتشم احتساب‌الملک بود. احتساب‌الملک یکی از درباریان سرشناس، اصیل زاده، حکیم و صاحب نام حکومت قاجار بود.

پس از فوت محمدتقی‌ خان احتساب‌الملک این خانۀ بزرگ و زیبا و مجلل به فرزند او یعنی دکتر محسن مقدم استاد باستان‌شناس دانشگاه تهران و همسر فرانسوی‌اش سلما به ارث رسید.

دکتر محسن مقدم و همسر خوش ذوق ایشان سلما پس از دریافت میراث گران‌بهای خانوادگی به جمع‌آوری آثار تاریخی ارزشمند از سراسر ایران زمین پرداختند. دکتر محسن مقدم، باستان‌شناس خبره و خوش قریحه خانۀ آبا و اجدادی را با آثار بی‌نظیر و اصیل و تاریخی ایرانی بیش از پیش زینت بخشید. سرانجام در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم و همسرش سلما، میراث گران‌بها و ارزشمند خود را به دانشگاه تهران بخشیدند.

  • آدرس: تهران، خ شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱
  • زمان بازدید: يكشنبه الي جمعه , از ساعت ۹ تا ۱۸
  • تعطیلی هفته: شنبه
  • تعطیلات سالانه: این موزه در برخی روزهای سال تعطیل میباشد. قبل از رفتن اخبار وبسایت موزه مقدم را بررسی کنید.
این مطلب را شیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن