خانه / ایران / کتاب “بی مسیر” و تورکان قشقایی

کتاب “بی مسیر” و تورکان قشقایی

 محمد گنچ مقلب به “سیاح بی مسیر” جهانگرد اهل ترکیه که به توصیف مردم و مناطق کمتر شناخته شده در جهان از طریق ابزارهای مختلف می پردازد، از تجربیات سفرهایش به نقاط جهان مینویسد . جالب ترین تجربه محمد گنچ در ایران، دیدار با ترک های قشقایی است.وی کتاب «ماجراهای سفر سیاح بی مسیر» را نیز منتشر کرده و در آن از تورکان قشقایی نوشته است .

محمد سفر به ایران را از شهر مشهد آغازکرده است و حدود دو ماه در ایران مانده است. در طول این دو ماه علاوه بر مشهد به شیراز، اصفهان، بندرعباس، یزد و اغلب شهرهای جنوب شرقی ایران نیز سفر کرده است. وی در صفحه فیس بوک خود عکسهای جالب و متفاوتی از سراسر دنیا و ترکمنهای ایران و افغانستان، تاجیکستان به اشتراک گذاشته است.

جالب ترین تجربه محمد گنچ در ایران، دیدار با ترک های قشقایی است. محمد گفت: در منطقه فیروزآباد نزدیک شیراز با این مردم که قبلا نمی دانستم در ایران زندگی می کنند آشنا شدم و حتی در خانه و چادرهای برخی از این ترک های قشقایی نیز ماندم. برقراری ارتباط با این مردم از طریق زبان ترکی و گرفتن عکس های بی نظیر از آن ها برای من بسیار لذتبخش بود.

قشقایی تورکلری – شیراز

این جهان گرد 35 ساله که نخستین سفرش را در سال 2010 در 28 سالگی به عنوان یک سفر کاری به تایلند انجام داده بود، می گوید که فتیله ماجراجویی وی از همان سفر روشن شده است. به طوری که از کار دائمی در شرکتی که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت می کرده استعفا داده و برای رفتن به کشورهای بیشتر به شغل عکاسی آزاد روی آورده است.

وی گفت: عکاسی کردم و برای چند هفته سفر یک ماه کار می کردم و با کمک های جزیی مخاطبان اینترنتی و کسانی که سفرها و نوشته های من در این باره را دنبال می کردند، به سفر خود ادامه دادم. تا این که حامیان مالی مانند خطوط هواپیمایی قطر و برخی برندهای دیگر شروع به حمایت من کردند. با این تحول حالا می توانم به راحتی به سفرهای آینده ادامه دهم.

سیاح بی مسیر دلیل انتخاب این اسم را چنین بیان نمود: من از پیش مسیری با هدف مشخصی انتخاب نمی کنم، بلکه سفرهایم، مقصد بعدی را تعیین می کنند. به طور مثال بلیط رفت برای یک کشور را می خرم، اما بلیط برگشتی در کار نیست.

آخرین سفر وی به ایران، افغانستان، تاجیکستان بود و نزدیک به یک  ماه پیش از سفر هزار روزه به ترکیه بازگشته است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

چین از بیشترین موارد ابتلا به کرونا در دو ماه گذشته خبر داد

چین از ۵۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در روز یکشنبه ۱۴ ژوئن (۲۵ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن