خانه / ایران / کابینه روحانی با وزرای فارس محور

کابینه روحانی با وزرای فارس محور

حسن راشدی / آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور، وزرای پیشنهادی خود را تقدیم مجلس کرد تا در آینده نزدیک برای وزیران معرفی کرده خود از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بگیرد.

پیشنهاد و معرفی وزرای اکثراً فارس که در میان آن‌ها فقط یک وزیر ترک از آذربایجان ( شهر زنجان) به چشم می‌خورد به‌احتمال‌زیاد فاصله بین مردم مناطق ترک‌نشین با رئیس‌جمهور روحانی و دولتش و در ادامه آن فاصله بین دو فرهنگ ترک و فارس را در کشور بیشتر خواهد کرد که امروزها از طریق رسانه‌های ورزشی چون ” گلادیاتور ” نیز به آن دامن زده‌شده است.

با توجه به اینکه حداقل ۴۰% از جمعیت ایران را ترکان تشکیل می‌دهند ، مناسب‌ترین راهکار ، توجه به ترکیب این درصد و معرفی وزرا به نسبت نزدیک به این درصد از بین شاخص‌ترین، لایق‌ترین و کارآمدترین فرد از میان ترکان که در بین دولتمردان کم هم نیستند می‌توانست به این توازن و تفاهم کمک کند.

در بین ۱۷ وزیر معرفی‌شده از طرف آقای روحانی فقط دو یا سه وزیر ، غیر فارس هستند و این در حالی است که در کابینه‌ دولت‌های گذشته بخصوص اوایل انقلاب تعداد وزرای ترک به‌مراتب بیشتر بوده است.

بعد از معرفی وزرا توسط رئیس‌جمهور، محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی و دیگر شخصیت‌های شناخته‌شده و سیاسی آذربایجان اعتراض و نارضایتی خود را به این پیشنهاد و تقریباً نبود وزرای ترک در بین وزیران معرفی‌شده اعلام داشتند.

آقای نادر قاضی پور نماینده مردم اورمیه و نائب رئیس فراکسیون نمایندگان مناطق ترک‌نشین نیز قبل از معرفی وزرا ، اما فقط چند روز جلوتر، در مورد معرفی وزرای ترک هُشدار لازم را به آقای روحانی داده بود؛ امّا به نظر من این هُشدارها و اعتراض‌ها دیرهنگام بود و کسانیکه امروزها نگران و ناراحت معرفی نشدن وزرای ترک از طرف آقای روحانی هستند باید از روزهای اوّل و از زمانی که آقای روحانی به ریاست جمهوری انتخاب شد دیدارهایی با وی برای معرفی وزرای ترک به نسبت جمعیت آن‌ها با ایشان می‌داشتند و عواقب و عوارض احتمالی معرفی شدن تقریباً همه وزرای فارس محور را به آقای روحانی یادآور می‌شدند نه بعد از تصمیم‌گیری نهایی و در آستانه معرفی همه وزرا به مجلس!

 

منبع: اؤیرنجی سسی

 

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

14 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن