خانه / ایران / چکسلواکی یا یوگسلاوی؟ پیام بنری در استادیوم سهند +فیلم

چکسلواکی یا یوگسلاوی؟ پیام بنری در استادیوم سهند +فیلم

مردم آذربایجان‌ دیروز در ورزشگاه سهند تبریز خواستار استقلال آذربایجان‌جنوبی از ایران شدند.

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق » هواداران تیم تراکتور آذربایجان دیروز جمعه ۱۰ آبان ۹٨ در بازی این تیم مقابل استقلال تهران پارچه‌نوشته بزرگی به اهتزاز درآوردند که در آن به دو زبان تورکی و انگلیسی نوشته شده بود: «حق انتخاب با شما، چکسلواکی یا یوگسلاوی»

تاکیدی مصرانه با نگاهی تاریخی که خواستار تشکیل کشور «آذربایجان جنوبی» در یکی از استراتژیک‌ترین مناطق جهان در شمال غرب ایران شده است.

در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۲ چکسلواکی طی یک فرآیند مسالمت‌آمیز به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. چک‌ها سالیان سال خواستار جدایی و تشکیل یک کشور مستقل بودند. جمهوری چک امروز در زمره کشورهای توسعه یافته محسوب و بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و شرقی بخود اختصاص داده است. اکنون از چک به عنوان عروس کشورهای اروپایی نام برده می‌شود.

در سالهای ۱۹٨۹ تا ۱۹۹۲ نیز یوگسلاوی کشوری که پایه‌های تجزیه در آن فعال گردیده بود علی‌رغم کشتار و نسل‌کشی از طریق جنگهای خونینِ داخلی به ۷ کشور تقسیم شد.

ترکان آذربایجان‌جنوبی معتقدند آذربایجانِ محصور شده در جغرافیای ایران دارای ثروت عظیمی است که از طرف حکومت تمرکزگرا نگاهی امنیتی پیدا کرده و مورد بی‌مهری پایان‌ ناپذیر قرار گرفته است.

خشکاندن عمدی دریاچه اورمیه، قطع درختان جنگلی و آتش‌سوزی‌های عمدی در جنگلهای آذربایجان، عدم استخراج چاه‌های نفتی با تاکید بر امنیتی بودن آن، چپاول معادن بزرگ خاورمیانه همچو طلا ، مس، روی و مرمریت واقع شده در آذربایجان، عدم حمایت از استعدادهای شگرف کشاورزی و دامداری آذربایجان، ممنوعیت زبان ترکی، تحریف و حذف نامهای تاریخی، جابجایی قومی و تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی در برخی از مناطق آذربایجان، سیاستهای سرکوب علیه فرهنگ آذربایجانی‌ها و به زندانی درآوردن هزاران فعالان مدنی در آذربایجان در سالهای گذشته، باعث اوجگیری خواسته‌های استقلال‌طلبی در سراسر آذربایجان شده است.

این مطلب را شیر کنید

Check Also

مشاهده نور و صدای مهیب در شرق تهران

به گزارش «سایت خبری تحلیلی _ بایداق »  رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی بامداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن