خانه / در حاشیه / چرا ایرانیان از اعراب بیزارند؟!

چرا ایرانیان از اعراب بیزارند؟!

به قلم عبدالله سلطان از عربستان سعودی

ایرانی ها معتقدند که به علت منسوب بودن به نژاد آریایی که آن ها را به هندو-آلمانی ها (که ادولف هیتلر هم از آن نژاد است) ربط می دهد، نژاد برتر هستند. نام “ایران” برگرفته از کلمه “آریان” است، به همین دلیل، ایرانی ها خود را برتر از بقیه می دانند و به ویژه به عرب ها و تاریخ و تمدن عربی و اسلامی آنان به دیده تحقیر می نگرند و عرب ها را بدوی، متوحش، عقب افتاده و خونریز می دانند و صفات مذموم و ناپسندی را که شایسته عرب ها نیست، به آن ها نسبت می دهند. تقریباً همۀ نویسندگان، شعرا و صاحبنظران ادبیات ایران، در نسبت دادن چنین صفاتی به عرب ها اتفاق نظر دارند و سخنرانی های مسئولان ایران، امروزه شاهدی بر وجود چنین نگاهی به عرب هاست!

ایرانی ها به دلایل تاریخی، خشم و غضب خود را نسبت به اعراب ابراز می کردند و به طور گسترده تر، این خشم هر کسی غیر از ایرانی ها را شامل می شد. آن ها در طول قرون گذشته به بدی از عرب ها یاد کرده و عرب ها را به بدترین شکل به تصویر کشیده اند و تقریبا” هر صفت و ویژگی منفی را به عرب ها نسبت می دهند!

حال سوال اینجاست که چرا ایرانی ها و فارس ها از عرب ها تنفر دارند؟ پاسخ این است که افزون بر مواردی که در بالا ذکر کردیم، فارس ها معتقدند که عرب ها، تمدن فارسی (زرتشتی) آن ها را از بین بردند و اسلام را منتشر کردند. برخی از ایرانی ها از اسلام بیزارند و آن را دینی عربی می دانند که به ظلم و ستم دعوت می کند. آن ها عقب ماندگی خود و بدنام شدن وجهۀ زبان و تاریخ فارس ها را به اعراب و اسلام ربط می دهند. از این رو، برخی از ایرانی ها، خواستار حذف واژه ها و کلمات عربی از زبان فارسی شدند و این افراد، ندای بازگشت به فرهنگ آریایی (هندو-آلمانی) را سر می دهند.

فارس ها به دین زرتشتی خود که پیش از اسلام پیرو آن بودند، افتخار می کنند اما به اسلام افتخار نمی کنند و برخی از آن ها معتقدند که تمدن زرتشت برتر است و با تهاجم عرب ها و مسلمانان و اشغالگری های آنان، تمدن زرتشتی از بین رفت و به جای آن تمدنی متشکل از خشونت، خونریزی و وحشی گری جای آن را گرفت و تمدن عربی قبل از اسلام که در سرزمین ها و ممالک عربی مانند المعينيه، السبئيه،القتبانيه، الحضرميه، النبطيه و الحميريه متجلی شده بود، جای تمدن فارسی را در حافظه ایرانی ها گرفت.

حملات ایرانی ها به عرب های المناذره در الحیره و مناطق اطراف آن که قبل از امدن اسلام صورت گرفت و نیز حملات آن ها به مناطق تحت حاکمیت الحمیریه در یمن با آمدن اسلام پایان یافت و اشغالگری ایران دراین مناطق به پایان رسید. و حاکم فارس آن به نام ” بدهان ” در سال 628 هجری، به اسلام گرایید و با این حال، عرب ها از فارس ها متنفر نشدند و به علت حملات آن ها به اراضی عربی خود و اشغال این اراضی، نسبت به آن ها کینه ای به دل نگرفتند.

«مساله قابل توجه این است که اکثر ایرانی ها، مسلمان و شیعه هستند و اسلام را پذیرفته اند و این مساله قطعا” با تنفر و نژادپرستی آن ها در قبال عرب ها که اسلام را برای آن ها به ارمغان آورده اند، متناقض است، با این حال شکست آن ها از عرب ها در نبرد قادسیه علی رغم گذشت صدها سال همچنان در حافظه شان باقی مانده است و بر اساس آن نسبت به عرب ها کینه و تنفر دارند و این مساله در سیاست ها و خلق و خوی مردم ایران امروز به چشم می خورد… و الله اعلم».

این مطلب را شیر کنید

Check Also

قاشقایی و اونون فولکلورو

کتاب قاشقایی و اونون فولکلورو به معنی قاشقایی و فولکلورش نام کتابی ایست که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من ربات نیستم *

کتابخانه دیجیتالی بایداق راه اندازی شد. برای دسترسی به کتابخانه از منوی کتابخانه بایداق استفاده نمائید. رد کردن